Marmara Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri

Marmara bölgesi, konumu ve iklimi ile ilgili birçok avantaja sahip olduğundan, Türkiye içerisinde ekonomik faaliyetlerin yapılması açısından ilk sırada yer alır. Bu bölge, ülkenin nüfus olarak en yoğun bölgesidir. Bu yazımızda Marmara Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri konusundan bahsedeceğiz.

Marmara bölgesinin farklı yerlerinde çeşitli iklim tipleri görülür. Bu iklim çeşitliliğinden dolayı bu bölgede üretilen tarım ürünleri de çok çeşitlidir. Marmara bölgesi, diğer bölgelerden farklı olarak bir çok düz araziye sahiptir. Bu sebepten dolayı bölgede sanayi ve tarım faaliyetlerinin yürütülmesi kolaydır. Bölge konumu açısından da bir çok avantaja sahiptir. Bu bölgede üretilen ürünler deniz aracılığı ile ya da karayolu aracılığı ile kolaylıkla yurtdışı pazarlarına ulaştırılabilir. Bu sebeplerden dolayı özellikle sanayicilerin odak noktası olan Marmara bölgesi, ülkedeki insanların çok önemli bir bölümünün istihdam edildiği tesislere sahiptir ve ülke ekonomisi açısından en önemli bölgemizdir.

Marmara bölgesinin düz bir yapıya sahip olması ulaşım olanaklarının da gelişmesine yol açmıştır. Bu durum da birçok tarım ile uğraşan insanın ve sanayicinin Marmara bölgesini seçmesine sebep olmuştur. Sulak arazilere sahip olan Marmara bölgesinde tarımsal faaliyetler de yaygındır. Bölgede iklim çeşitliliğinin olması, ürün çeşitliliğini de beraberinde getirmektedir. Marmara bölgesinin tarım konusunda gelişmiş olmasının sebepleri; tarımda makineleşmenin yüksek oranda olması, ulaşım imkanlarının gelişmiş olması, çeşitli iklimlerin aynı anda görülmesi, düz ve sulak arazilere sahip olması gibi nedenler bulunur.

Marmara Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir