Matematik Dersine Nasıl Çalışılır

Matematik dersinde, öğrencilere öğretilmek istenen, herhangi bir olayın incelenerek ortaya çıkan problemlerin çözülmesini sağlama ve değerlendirme yapabilme becerisidir. Bu durumda öğrencinin mantıklı düşünerek doğruya ulaşması gerçekleştirilmiş olur. Birçok öğrencinin matematik dersine ön yargılı yaklaştığı ve matematik dersini zor bir ders olarak düşündüğü bilinmektedir. Peki matematik dersi zor mudur? Matematik dersinde başarılı olmak için neler yapılmalıdır ya da matematik dersine nasıl çalışılır? Bu ve buna benzer matematik dersine dair olan sorularınız bu yazı aracılığıyla cevap bulabilecektir.

Matematik dersinde öğretmen dikkatle dinlenmelidir. Derse gelmeden önce ise o günki konuya ilişkin hazırlıklar yapılmalı ve derste herhangi anlaşılmayan bir yer olduğunda öğretmene sorulmalıdır. Matematik dersinde ezber yöntemi pek fazla işe yaramadığından, bir sorunun cevabının sebep sonuç ilişkisi kurarak bulunması genellikle öğrencilere tavsiye edilmektedir. Bu sebep sonuç ilişkisine, birim, formül gibi değerler de dahildir.

Öğrenci dersten herhangi bir zaman sonra kendine matematik ile ilgili bir çalışma ortamı hazırlamalıdır. Çünkü öğrencinin derste konuları iyi dinlemesinin gerektiği gibi bireysel bir çalışma gerçekleştirmesi de gereklidir. Öğrenci, derste işlenilmiş olan bir konu için kendini anlamış sayabilir fakat test çözümü yapılmadan tam olarak işlenilen konuyu anlamak pek mümkün olmayacaktır. Ayrıca test çözerek kişi bilgisini pekiştirebilmektedir. Çözülemeyen bir soru olduğunda ise yardım alınması gerekli ve doğru çözüm yolu öğrenilmelidir.

Matematik dersinde başarılı olmak için önyargılı olmamak gereklidir. Gereken zamanda gerektiği kadar yapılan çalışma, matematik dersinde başarıyı sağlayacaktır.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir