Mebusan Meclisi ve Ayan Meclisi Arasındaki Farklar Nelerdir

Osmanlı Devleti, Avrupa ülkelerinde yaşanan demokratik gelişmeleri takip etmiştir, ancak bu konuda pek fazla başarılı olamamıştır. Osmanlı, yıllar öncesinden gelen gelenekleri gereğince mutlak monarşi sistemiyle yönetilen bir devletti. Bu sistemde padişah, en üst karar verme yetkisine sahipti ve padişah ne isterse ülkede o yasa olarak uygulanırdı. Ancak Osmanlı’nın son dönemlerinde, yönetim sistemi değişikliği olduğu herkes tarafından anlaşılmış ve bu konuda bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikliklerden bazıları kalıcı olmuşsa da, mebusan meclisi gibi bazı yenilikler, yetkili merciler tarafından fesih edilerek uygulamalarına son verilmiştir. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, mebusan meclisi ve ayan meclisinin neler olduğunu açıklamakla birlikte, iki sistem arasında ne gibi farklılıkların olduğunu sizlere anlatmaya çalışacağız. Eğer siz de bu konuyu merak ediyor ve bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Meclis-i Mebusan, millet meclisi demektir. Adından da anlaşılabileceği gibi bu mecliste yetkili olarak görev yapacak olan kişiler, halkın arasından seçilirdi. Bu yönetim tipinde son söz yine padişaha ait olsa da, mecliste devlet ilgili çalışmalar yürütülür ve durumlar padişaha bildirilirdi. Ancak Sultan Abdülhamid, mutlak hakimiyete zarar verdiği gerekçesiyle bu meclisi fesih etmiş ve yerine ayanlar meclisini getirmiştir.

Ayanlar meclisi ise, devlet işlerini yönetmek üzere padişahın seçtiği kişilerden oluşan meclise verilen addır. Bu meclis çalışmalarını halka kapalı şekilde yürütür ve padişah onayıyla kararları yürürlüğe girerdi. Bu noktada bakıldığında mebusan meclisi, ayan meclisine göre daha demokratik bir sistem olmasına rağmen mutlak monarşi ile yönetilen Osmanlı Devleti’nde kalıcı olamamıştır.

Mebusan Meclisi ve Ayan Meclisi Arasındaki Farklar Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir