Medeni Kanunla Türk Kadınının Kazanımları Nelerdir

Eski yıllardan beri dünyada, sürekli olarak güçlünün egemen olup her türlü hakkı elinde bulundurduğu, güçsüz olanın ise güçlü olanın emrine boyun eğmek zorunda olduğu bir toplum düzeniyle insanlar yaşantılarını sürdürmekteydi. Ancak dünyanın çeşitli bölgelerinde zaman zaman insanlar, bu tür baskıcı rejimlere karşı ayaklanmalar yapmış ve bu olayların sonucunda da dünya günümüzdeki şeklini almıştır. Eski zamanlarda kadın, neredeyse tüm dünya toplumlarında toplumun dışına itilen, hak verilmeyen bir durumdaydı. Osmanlı Devleti’nde de durum aynı şekildeydi. Örneğin mahkemede 3 kadının şahitliği, bir erkeğin şahitliğine denk tutuluyordu. Yani erkekler, her anlamda kadından daha üstün bir hayat sürdürüyorlardı.

Medeni kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte Türk kadını bazı haklara, bugün modern olduğu düşünülen Avrupa devletlerinden bile daha önce kavuşmuştur. Atatürk, Türk kadınını omuzlarda yükselmeye değer olarak görmüş ve onların da toplum içerisinde tıpkı erkekler gibi özgür, rahat ve eşit yaşamaları için çalışmalar yapmıştır. Medeni kanun ile birlikte toplum içerisinde kadın ve erkek arasında eşitlik sağlanmış, kadına bazı yeni haklar tanınmıştır.

Öncelikle medeni kanun sonrasında artık kadınlar da diledikleri takdirde kocalarından boşanmak için dava açabiliyorlardı. Bununla birlikte önceleri kadına verilmeyen miras, tıpkı erkek gibi kadının da hakkı olmuştu. Bununla birlikte kadınlara da seçme ve seçilme hakkı, bazı Avrupa ülkelerinden bile daha önce Türkiye Cumhuriyeti’nde yürürlüğe girmiş ve kısa zaman içerisinde de devlet yönetiminde kadınlar da boy göstermeye başlamışlardır.

Medeni Kanunla Türk Kadınının Kazanımları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir