Milletler Cemiyeti Kuruluş Amacı Nedir

Amerika Birleşik Devletleri, I. Dünya Savaşı başladığında savaşa girmemiş olsa da savaşın sonlanmasına yakın zaferden payını alabilmek için İtilaf Devletleri ile birlikte savaşa girmiştir. Savaşta galip gelen İtilaf Devletleri, mağlup olan devletleri parçalama ve sömürme çabalarına çoktan girmişlerdi. Dönemin ABD Başkanı olan Wilson, yayımladığı 14 maddelik bildirinin İtilaf Devletleri tarafından kabul edilmesi ile birlikte savaş neredeyse sona ermiş, artık savaş diplomatik bir hal almıştı.

Düzenlenen Paris Barış Konferansı’nda, Wilson’un yayımladığı bildirideki maddeye uygun olarak uluslararası anlaşmazlıkların çözülmesi için bir Milletler Cemiyeti kurulmasının uygun olduğuna karar verildi. Milletler Cemiyetinin amacı, savaş sonrasında ülkeler arasında çıkabilecek sorunlara orta yol bulabilmekti. Bu cemiyet, 10 Ocak 1920 tarihinde İsviçre’e bulunan Cenevre kentinde faaliyete geçti ve çalışmalarına başladı.

Günümüzdeki adıyla Birleşmiş Milletler olan bu cemiyet, dünyayı savaşın olmadığı ve anlaşmazlıkların masada çözüldüğü bir yer haline getirmeyi hedefliyordu. Bu cemiyet tarafından düzenlenen kurallar bütünü, cemiyete üye ülkeler tarafından imzalanıyordu ve her türlü diplomatik ilişki, imzalanan bu kurallara göre yürütülüyordu. Yapılan anlaşmaya göre cemiyete üye ülkelerden birine saldırı olması, ülkelerin hepsine saldırı olması anlamına geliyordu ve böyle olağanüstü bir durumda cemiyete üye tüm devletler, saldırıya uğrayan devleti korumayı taahhüt ediyorlardı. Türkiye’de bu cemiyete, cemiyet yöneticilerinin daveti üzerine 1932 yılında katılmıştır. 1945 yılında ise bu cemiyet dağılmış ve sahip olduğu tüm yetkileri yeni kurulan Birleşmiş Milletler’e devretmiştir.

Milletler Cemiyeti Kuruluş Amacı Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir