Milli Mücadele Dönemi Yararlı Yayınlar

Milli Mücadele dönemi olarak da adlandırılan Kurtuluş Savaşı döneminde Türk insanı, büyük acılarla karşı karşıya kalmış ve büyük sorunlarla uğraşmıştır. Düşman, ülkenin dört bir yanından ilerleyişe geçmişken Osmanlı Devleti’nin topraklarını koruyabilecek düzenli bir ordusu dahi bulunmuyordu. Çünkü orduların silahları, Mondros Ateşkes Antlaşması kapsamında İtilaf Devletlerine teslim edilmiş ve askerler görevlerinden alınmışlardı.

Bu dönemde sahip olunan ruh, Türklerin kurtuluşunda çok önemli bir rol oynamıştır. Bu ruhun ortaya çıkmasında etkili olan birçok şey olmuştur. Ancak hepsinin temelinde, Türk milletinin sahip olduğu bağımsızlık ruhu bulunmaktadır. Her bir Türk ferdi, vatanı için canını ortaya koymaktan bir an olsun taviz vermemiş ve nihayetinde de verilen büyük kayıplar olsa da zafere ulaşılmıştır.

Bu dönemde halkın düşüncelerini yönlendiren bazı etkenler olmuştur. Bu etkenlerden en önemlisi de kitle iletişim araçlarından bir tanesi olan gazete olmuştur. Gazeteler sayesinde halk, vatanın dört bir yanında ne gibi olaylar olduğunu öğrenme fırsatına sahip olmuşlardır. Bu yayınlardan bazıları yararlı, bazıları zararlı yayınlar olarak bilinir. Yararlı yayınlar, vatanın ve Türk milletinin tam bağımsızlığını savunan ve düşmanın ülkeden atılmasının kurtuluşun tek yöntemi olduğunu savunan yayınlardır. Bu yayınlar milli mücadelenin güç kazanması noktasında da önemli rol oynamışlardır.

Yararlı yayınlar olarak bilinen yayınlar Tasvir-i Efkar, İrade-i Milliye, Hakimiyet-i Milliye, Albayrak, Açıksöz, Öğüt, Vatan, Yenigün, Vakit olarak bilinmektedir.

Milli Mücadele Dönemi Yararlı Yayınlar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir