Milli Mücadele Dönemi Zararlı Yayınlar

Milli Mücadele dönemi, bugün kurulmuş olan ve Türk insanının da içerisinde yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk adımlarının atılması açısından önemli bir dönem olmuştur. O dönemde gücünü kaybetmiş olan Osmanlı Devleti, artık halkı koruyamayacak bir duruma gelmişti ve İtilaf Devletleri temsilcilerinin ağır baskısı altındaydı. Bu durumun üzerine Anadolu halkları da kurtuluşun tek yönteminin bir milli mücadeleden geçtiği kanaatine varmıştı.

Bunun sonrasında ise halkın bir kesimi, kurtuluşun kendi elinde olduğu düşüncesine varırken bazı insanlar da kurtuluşu Osmanlı Devleti’ne sadık kalmanın getireceğini düşünmüştür. Halkta yaşanan bu fikir ayrılıkları, o dönemde ortaya farklı düşünceleri savunan gazetelerin de ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu gazeteler arasından halkın kesin bağımsızlığını ve bütünlüğünü savunan gazetelere yararlı yayınlar, bu düşünceye karşıt olanlar ve kurtuluşu İngiliz himayesi, Amerikan mandası gibi çözümlerde bulan gazeteler ise zararlı yayınlar olarak bilinmektedir.

Bu dönem hazırlanmış olan yayınlar, Milli Mücadelenin kazanılmasında da çok kritik bir rol oynamışlardır. Haberleşmenin zor olduğu o dönemlerde bu yayınlar, ülkenin çevresinde olup bitenler hakkında vatandaşların bilinçlenmesi noktasında rol oynamışlardır. Milli mücadele karşıtı şekilde yayınlar, şu şekildedir;

İstanbul, Peyam-ı Sabah, Aydede, Yeni Dünya, Ümit ve Alemdar şeklinde olmuşlardır.

Bu yayınlar da yaptıkları Osmanlı yanlısı ve Milli Mücadele karşıtı yayınlarla insanları Milli Mücadele ruhundan uzaklaştırmışlardır ve zaferin daha kolay kazanılma imkanını zora sokmuşlardır.

Milli Mücadele Dönemi Zararlı Yayınlar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir