Milli Mücadele Döneminde Halkın Durumu Nasıldı

Osmanlı Devleti, yönetimdeki bazı kesimlerin aldığı yanlış kararlar nedeniyle I. Dünya Savaşı’na zorla sokulmuştur. Almanya, savaştaki avantajını arttırmak amacıyla Osmanlı Devleti’nin de onun safında savaşmasını istemiş ve çeşitli oyunlar oynayarak Osmanlı Devleti’ni de savaşa sokmuştur. O dönemde zaten ülke içerisindeki birçok problemle boğuşan Osmanlı, savaş sonrasında ağır bir yıkım yaşamıştır ve sahip olduğu toprakların neredeyse tamamını kaybetmiştir.

Dünyanın her köşesinde zor günlerin geçtiği bu dönemde Osmanlı da büyük yaralar almış olduğu için halkta harap ve bitap bir haldeydi. Bozulan ekonomi nedeniyle insanların alım gücü düşmüş, hayat çok zor bir hale gelmişti. Özellikle Anadolu dışından gelen yüksek göç ekonominin zayıflamasında etkili olurken aynı zamanda devlet politikaları da halkı her gün daha kötü bir hayat yaşamaya sürüklemişti.

Ülkenin birçok bölümünde zor şartlar altında hayat sürdürülüyordu. Böyle zor durumlar altındayken Türk insanı, Mustafa Kemal’in başlattığı milli mücadele hareketiyle silkinmiş ve hep birlikte bir zafer arayışı içerisine girmiştir. O dönemde yaşanan sonsuz ekonomik sıkıntılara rağmen Türk halkı, sahip olduğu ruh ve dayanışma ile birlikte düşmanı ülkesinden kovmayı başarmıştır. Ancak tabi ki de bu amaç uğrunda yol alınırken birçok insan da yaşamını kaybetmiştir. Ancak atalarımız, günümüzde biz bu topraklarda özgür ve bağımsız şekilde yaşayabilmemiz için sahip oldukları herşeyi ortaya koymuşlardır. Bizlerin vatanı, şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış kutsal bir vatandır.

Milli Mücadele Döneminde Halkın Durumu Nasıldı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir