Milliyetçilik İlkesi Ülkemizin Geleceği ve Birliği Açısından Neden Önemlidir

Milliyetçilik kavramı, 1789 yılında Fransa’da yapılan Fransız İhtilali ile ortaya çıkmıştır. Bunun etkileri tüm dünya üzerinde kısa sürede yayılmış ve özellikle o dönemde var olan imparatorluklar üzerinde yıkıcı bir etki yaratmıştır. Osmanlı İmparatorluğu da bu akımdan etkilenmiş ve bu akım sebebiyle büyük toprak kayıpları yaşamış bir imparatorluk olmuştur. 20. yüzyıl başlarında yıkılma noktasına gelen Osmanlı İmparatorluğu’nun bir askeri olan Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi yıkılmaktan kurtarmakla birlikte çağ dışı kalmış yönetim sistemini de değiştirerek halkın iradesine dayalı bir yönetim sistemi olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Osmanlı Devleti’nden geriye kalan çağ dışı uygulamaları ortadan kaldırmak amacıyla Atatürk, ülke içerisinde birçok köklü yeniliğe imza atmıştır. Bunlara Atatürk inkilapları denilir.

Atatürk inkilaplarından bir tanesi de milliyetçilik ilkesiydi. Ancak Atatürk milliyetçiliği, Fransız İhtilali’nden ortaya yayılan milliyetçilik anlayışıyla ayrı tutulması gereken bir ilkedir. Atatürk milliyetçiliği, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan tüm vatandaşları kucaklayıp onları eşit gören bir anlayışa sahiptir. Buna göre kendisini Türk hisseden ve Türkiye Cumhuriyeti varlığı ve menfaati adına çalışan herkes Türk vatandaşı olarak Türkiye Cumhuriyeti içerisinde kayıtsız şartsız eşit haklara sahip olurdu. Bu sayede ülke içerisinde milli bir birlik oluşturulması hedeflenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri de çok uluslu bir devlet olmasına rağmen, sınırları içerisinde yaşayan tüm halkları Amerikan olarak nitelendirerek yaklaşık 300 yıldır barış içerisinde yaşatmayı bilmiştir. Biz de Atatürk’ün milliyetçilik ilkesi sayesinde dinimiz, dilimiz, ırkımız veya milletimiz ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde eşit haklara sahip şekilde yaşam sürme imkanı bulabiliyoruz.

Milliyetçilik İlkesi Ülkemizin Geleceği ve Birliği Açısından Neden Önemlidir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir