Mudanya Ateşkes Antlaşması İle İşgalden Kurtarılan Yerler

Osmanlı Devleti, girdiği I. Dünya Savaşı’ndan önemli bir yenilgiyle ayrılmış ve ekonomik anlamda, askeri anlamda ve siyasi anlamda çok fazla varlığını kaybetmiştir. Bunun sonrasında Anadolu topraklarında dahi Türk toprakları işgal edilmeye başlanmıştır. Bu durumdan rahatsız olan halk, Mustafa Kemal’in önderliğinde bir başkaldırı düzenlemeyi, yurdu düşman işgalinden kurtarmayı hedeflemiştir. Bu başkaldırı sayesinde başarılar elde edilmeye başlamış, 1922 yılında yapılan Büyük Taaruz sonrasında ise önemli bir zafere ulaşılmıştır. Bu zafer sonrasında ise İtilaf Devletleri ile Mudanya Ateşkes Anlaşması imzalanmıştır.

Mudanya Ateşkes Antlaşması, yapılan uzun görüşmeler sonucunda çok zor bir şekilde karara bağlanmıştır. İngiltere, Fransa, İtalya gibi hükümetler karşısında Ankara Hükümeti, zor bir diplomatik savaş vermiştir. Görüşmeler sonucunda 11 Ekim 1922 tarihinde anlaşmaya varılmıştır.

Yapılan anlaşma kapsamında Türk ve Yunan kuvvetleri arasındaki savaş son bulacak, Yunanlar Doğu Trakya bölgesini terkedecek, İtilaf kuvvetleri kalıcı barış sağlanana kadar Anadolu’da kalacak olsa da İstanbul ve Boğazların kontrolü Ankara Meclisi’ne verilecekti. Uzlaşılan maddeler açısından bu anlaşma önemli bir anlaşma olmuştur. Doğu Trakya ve İstanbul düşman işgalinden kurtarılmış, boğazların kontrolü tekrar Türk milletinin eline geçmiştir.

Bu anlaşma, aynı zamanda yeni kurulmuş olan TBMM ve Ankara Hükümeti’nin de dünya ülkeleri tarafından tanındığı anlamına gelmiştir. Bu anlaşmanın imzalanması ile birlikte Mondros Ateşkes Anlaşmasının hükümleri geçersiz kılınmıştır. Ayrıca artık savaşın askeri kısmı bitmiş ve Lozan Barış Antlaşması’na kadar gidecek olan diplomatik savaş kısmı başlamıştır.

Mudanya Ateşkes Antlaşması İle İşgalden Kurtarılan Yerler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir