Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı

Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Efendi’nin çocukları olan Mustafa, 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Ali Rıza Efendi’nin ataları 15. yüzyılda Osmanlı yerleşiminin başlaması ile birlikte Makedonya’nın Kocacık köyüne yerleşmişlerdir. Mustafa, ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde başlayarak Şemsi Efendi okulunda devam ederek sonrasında ortaokula geçmiştir. Ortaokula Selanik Mülkiye Rüştiyesinde başlayan Mustafa, daha sonrasında asker olmaya karar verdiği için Selanik Askeri Rüştiyesine geçmiştir. Bu tahsili sırasında Mustafa’ya öğretmeni tarafından Kemal ismi verilmiştir. Lise eğitimini Selanik Askeri İdadisinde tamamlayan Mustafa Kemal, Harp okulu ve Harp Akademilerini tamamlayarak üniversite eğitimini de bitirmiştir.

Asker olma sevdası için gerekli bütün eğitimlerini tamamlayan Mustafa Kemal, bir memleket sevdalısıydı. Bu durumdan dolayı Mustafa Kemal, ülkesinin içinde bulunduğu durumu daha genç yaşlarından itibaren fark etmiş, durumun vahametini görmüştür. Bu sebepten dolayı ise genç yaşlarından itibaren, bu durum için neler yapılabileceği, ülkenin nasıl kurtarılabileceği hakkında kafa yormuştur. O sıralarda 1. Dünya Savaşından yenik çıkan Osmanlı Devleti, kendisinin neredeyse yok olması anlamına gelen Mondros Ateşkes Antlaşmasını imzalamak durumunda kalmıştı. Bu sebepten Atatürk, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak milli mücadelenin, düşmanın vatan topraklarından atılmasının savaşını başlatma kararı aldı.

Yola burada başlayan Atatürk, 4 yıl içerisinde azmi ve kararlılığının yanı sıra yüce Türk milletinin de desteği ile modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş, Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden yepyeni bir devlet yaratmıştı. 1920 yılında kendi kurduğu devlette meclis ve hükümet başkanı ünvanına sahip oldu, gazilik ve mareşallik rütbelerine sahip oldu. Mustafa Kemal, 1923 yılında Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak seçildi. 1934 yılında Mustafa Kemal’e meclis tarafından Atatürk soyadı verildi.

Atatürk’ün hayatı, başarıları, yaptıkları her Türk gencine örnek olmayı başarmış, bununla birlikte dünyadaki birçok lider de Atatürk’ü kendisine örnek alarak yaşamını sürdürmüştür. Düşünceleri, fikirleri ve azmi, her Türk insanının önünü aydınlatmayı, ölümünün üzerinden onca yıl geçse dahi başarmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. burcu güzel

    Atatürkün hayatı özeti tam istediğim gibi olmuş teşekkürler 🙂 süpersiniz. Beğenmeyenler başka kapıya kış kış

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir