Nar ve Nar Suyu Faydaları Nelerdir

Allah’ın bizlere sunduğu çeşitli sebzelerin ve meyvelerin sağlığımıza sonsuz faydaları vardır. Allah, bizleri muhtaç bir bedenle dünyaya gönderdiği gibi aynı zamanda ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz nitelikte besinleri de bizlere onlardan faydalanmamız için vermiştir. Sağlığa birçok faydası bulunan meyvelerden bir tanesi de Latincede Punica Granatum diye geçen nar meyvesidir. ”Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesine de ortaya çıkarmayı başarmış olan narın faydalarını, sizler için hazırladığımız bu yazıda işleyeceğiz.

Allah’ın bizlere bahşettiği her türlü meyve gibi nar da bizlerin sağlığı açısından çok faydalıdır. İçerisinde potasyum, siyanidin, luteolin, demir gibi antioksidanlar bulunur ve bu sayede vücudumuzdaki  zararlı organizmaların vücudumuzdan atılmasına faydalı olur. Nar, direk satın alındığı şekilde ayıklanarak veya suyu sıkılarak tüketilebilir.

İçerisindeki antioksidanlar, narı adeta bir antibiyotik haline getirmektedir. Vücudun savunma sistemine direnmeyi başaran zararlı organizmalar, narın içeriğindeki antioksidanlara karşı koymayı başaramazlar. Bugün modern tıp sayesinde üretilen ilaçların içeriğindeki şeylerin neredeyse tamamını, nar ve bunun gibi meyveler ve sebzeler ile düzenli beslenerek vücudumuza sağlamamız mümkündür.

Kalp hastalıkları, kalp ritm rahatsızlıkları gibi durumların çoğuna faydalı olmaktadır. Çekirdeğinde bulunan konjuge yağı, sağlığa faydalı yağ asitleri içermektedir. Bu yağ asitleri, kalp hastalıklarının yanı sıra damar tıkanıklığı gibi durumları da önlemektedir. Tansiyon problemi olan hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda, düzenli nar suyu tüketiminin olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür.

Nar ve Nar Suyu Faydaları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir