Niğbolu Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Osmanlı Devleti, kurulduğu ilk yıllardan itibaren çok sağlam bir devlet sistemi ile yönetildiği için kısa sürede topraklarını büyütmüş, bulunduğu bölgede bir süper güç olma yolunda büyük adımlar atmıştır. O dönemde Bizans İmparatorluğu, Avrupalılar tarafından Roma İmparatorluğu’nun son kalesi olarak görülüyordu ve Avrupa’daki devletler Bizans İmparatorluğu’na bu sebepten dolayı her zaman yardım etmek istemişlerdir. Osmanlı Devleti, topraklarının genişlemesi ile birlikte Bizans için bir tehdit haline gelmişti. Bizanslılar, Osmanlı Devleti’nin bir gün onların sonunu getirmek isteyeceğini biliyorlardı, bu yüzden her fırsatta Avrupa’dan yardım isteyip, Osmanlılar üzerine seferler düzenliyorlardı.


Yaşanan Niğbolu Savaşı da, bu şekilde gerçekleşmiş olan savaşlardan bir tanesidir. Bizans İmparatorluğu, Osmanlı Devleti’nin büyümesinin kendilerine tehdit oluşturması sebebiyle rahatsız olduğu için, Avrupa’da yaşayan hristiyan alemini Osmanlılarla savaşmaya çağırmışlardır. Bizanslılar bu savaş ile hem İstanbul üzerindeki kuşatmayı kaldırmayı amaçlamış, hem de Osmanlı Devleti’ni Avrupa sınırlarından silmeyi amaçlamıştır. Savaşın yaşandığı dönemde Osmanlı Devleti’nin başında, Yıldırım Bayezid vardır.

Savaş, Avrupalıların istediği yönde şekillenmemiştir ve Bizans ile birlikte haçlı ordusu da çok büyük bir hezimete uğratılmıştır. Diğerlerine göre çok kısa süren bu savaşta galip gelen taraf Osmanlı Devleti olmuştur ve bu savaş ile birlikte hem Bizans’a karşı bölgesinde çok önemli bir üstünlük sağlamış, hem de haçlı seferine asker gönderen tüm Avrupalı devletlere de artık çok büyük bir güç haline geldiğini kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra Eflak ve Boğdan beylikleri Osmanlı’ya bağlanmış, Mora yarımadasında yapılan seferler de hız kazanmıştır.

Niğbolu Savaşı Nedenleri ve Sonuçları Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir