Nüfus Artışı Nedir ve Nüfus Artması İle Ortaya Çıkan Sorunlara Çözüm Bulunuz

Belirli bir bölgenin sınırları içerisinde yaşayan insan sayısına nüfus denilir. Bir bölgenin nüfus miktarı, çeşitli özelliklere göre farklılıklar gösterebilir. Bölgede bulunan iş imkanları, iklim koşulları, yer şekilleri gibi sebeplerden dolayı nüfus belirlenir. Örneğin eski yıllarda nüfus orta Asyada yoğun bir şekilde yaşarken bu bölgelerdeki toprakların verimsizleşmesi, hava koşullarının bozulması gibi sebeplerden dolayı Avrupa ve Anadolu topraklarına doğru büyük insan göçleri gerçekleşmişti. Bu ve bunun gibi çok sayıda insanın hareket etmesi sonucu belirli bölgelerde önemli nüfus artışları olur ve bu sebepten dolayı bazı sorunlar ortaya çıkar. Sizler için hazırladığımız bu yazıda sizlere bu sorunlardan bahsederek bunlara ne gibi çözümler bulunabileceğini anlatmaya çalışacağız. Eğer siz de bu konuyu merak ediyor ve bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmayı istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Nüfus artışı, bir bölge içerisinde yaşayan insan sayısının artması demektir. Nüfusun bir bölgede kısa sürede çok fazla artması sebebi ile birçok sorun ortaya çıkar. Bu sorunları sağlık, eğitim, konut, altyapı şeklinde sıralayabiliriz. Örnek vermek gerekirse bir bölgede eğitim çağında 100 çocuk olduğunu varsayalım. Bu çocuklar için 1 okul yeterli olacaktır ancak bu sayıyı bir anda üçe katlarsak, 1 okul bu öğrencilere yeterli olmayacaktır ve sınıflardaki insan sayısı artacak, eğitimin kalitesi düşecektir. Aynı örneği sağlık konusunda ve insanların oturacağı evler konusunda da verebiliriz.

Bu soruna çözüm, devleti yöneten hükümetin uygun bir planlama yaparak halkın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir strateji izlemesidir. Örneğin köylerde yaşayan insanların yaptığı tarımsal faaliyetler devlet tarafından desteklenirse, köylerde yaşayan insanlar kentlere göç etmek zorunda kalmazlar. Bu durumda da hem köylüler yaşamlarını daha kaliteli bir şekilde sürdürür, hem de kentlerde nüfus yoğunluğu sebebiyle oluşacak problemlerin de önüne geçilebilir.

Nüfus Artışı Nedir ve Nüfus Artması İle Ortaya Çıkan Sorunlara Çözüm Bulunuz Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir