Nüfus Dağılımındaki Dengesizliğin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir

Nüfus, belirli bir bölgede yaşayan insan sayısına denilir. Eski zamanlardan bu günlere dek, çeşitli sebeplerden dolayı insanlar göç etmişler, yaşadıkları bölgeleri değiştirmişlerdir. Örneğin Orta Asyada yaşayan insanlar, yaşadıkları toprakların verimsiz hale gelmesi ve hayat şartlarına uygun iklim koşullarının da ortadan kalkması ile birlikte batıya doğru göç etmeye başlamışlardır ve bu göç dalgası eski büyük Roma İmparatorluğu’nu yıkabilecek kadar önemli seviyelere gelebilmiştir. Günümüzde de nüfus dağılımı konusunda yaşanan dengesizlikler, köylerimizde ve kentlerimizde çok çeşitli sorunlara sebep olabilmekte, insanların yaşam kalitesine zarar verebilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda sizlere nüfus dağılımındaki dengesizliğin ne gibi sorunlara sebep olacağını, bu sorunların ortadan kaldırılabilmesi için ne gibi şeylerin yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Türkiye içerisinde nüfus, kırsal ve kentsel bölgelerde olmak üzere yayılmıştır. Kırsal bölgelerde genellikle köy hayatı sürdürülmekte, buralarda insanlar tarım ve hayvancılık gibi faaliyetlerle geçimlerini sağlamaktadırlar. Kentlerde yaşayan insanlar ise genellikle sanayi ve hizmet sektörlerinde çalışarak geçimlerini sürdürmektedirler. Köylerde istediği yaşamı bulamayan insanlar, çeşitli sebeplerle kentlere göçerler ve kentlerde nüfusun bir anda yoğunlaşması, eğitim ve sağlık gibi alanlar başta olmak üzere birçok ekonomik, sosyal sorunlara sebep olur. Ayrıca eğer nüfus bir bölgede yoğun, diğer bir bölgede seyrek olursa, seyrek olan bölgede yaşayan insanlara, yoğun bölgede yaşayanlara oranla daha az hizmet ve imkan sunulacaktır ki bu da iki bölge arasında eşitsizliğe sebep olacaktır. Bu durumun çözümü ise yönetimde olan hükümetlerin uygun bir planlamayla tüm insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde bir strateji izlemesinden geçmektedir.

Nüfus Dağılımındaki Dengesizliğin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir