Oruç Nedir Neden Tutulur

Türk milleti, İslam inancını kendisine din edinerek yaşayan Müslüman bir millettir. Müslümanların kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’de de bizlere, hayatta huzurlu olmamız için ve aynı zamanda ölümden sonraki yaşamda da varlığımızı huzur içerisinde sürdürebilmemiz için bazı şeyler emredilmiştir. Bu emirlere farz ismi verilmektedir. Farzlar, yapılması Allah tarafından gerekli kılınan ve yapılmadığı takdirde günah sayılan ibadetlerdir. Ramazan ayı süresince oruç tutmak, Müslüman bir kimse için farzdır.

Oruç, yılın sadece 1 aylık bir kısmında yani Ramazan ayında yapılan ibadettir. Oruç sayesinde kişi nefsinin ona getirebileceği kötülüklerden sıyrılarak Allah’a, yaratıcısına yakınlaşır ve onun rızasını kazanır. Ergenlik çağına gelmiş her Müslümanın, eğer akıl sağlığı ile ilgili bir problemi yoksa oruç tutması farzdır. Oruç, insanların imsak vaktinde okunan ezan ile birlikte yemeden içmeden kendilerini bilinçli olarak kesip akşam ezanına kadar aç durmalarıyla yapılan ibadettir. Ancak oruç, sadece yeme içmeden kesilerek yapılan bir ibadet olmamalıdır. Aynı zamanda insanların zihinlerini, bedenlerini de bu süre zarfında temiz tutarak vakitlerini Allah’a yakınlaşmayı düşünerek geçirmeleri gerekmektedir.

Allah’ın bizlere farz kıldığı oruç, bizlere Allah rızasını kazandırmanın yanı sıra manevi anlamda da sonsuz faydalı olur. Oruçlu insan, kendisini dünyevi şeylerden uzak tuttuğu için bu kişinin maneviyatı gelişir. Oruç tutan kişi, sahip olduğu nimetlerin kıymetini daha iyi anlar ve hayata karşı daha pozitif, daha olumlu bir tavır takınmaya başlar. Bununla birlikte kötü olan her türlü davranıştan uzak durması da onu huzurlu, bilinçli bir birey haline getirir.

Oruç Nedir Neden Tutulur Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir