Osmanlı Devleti Döneminde En Kısa Süren Savaş Ne Zaman ve Kiminle Yapılmıştır

Osmanlı Devleti, ilk kurulduğu zaman Osmanoğulları Beyliği adı verilen ve sınırları günümüzde Türkiye’nin bir ili kadar olan küçük bir yönetimdi. Ancak bu devlet zaman içerisinde uyguladığı doğru politikalar nedeniyle öncelikle kendi çevresini, sonrasında ise kendi bölgesini kendi hükümdarlığı altında toplamayı başarmış, Türk adı ve İslam dini altında uzun yıllar hüküm süren bir imparatorluk haline dönüşmüştür.

Osmanlı Devleti, bir imparatorluk olduğu için devletin gelirleri de yüksek oranda savaşlara, savaşlardan elde edilen ganimetlere ve vergilere dayanıyordu. Bu sebepten dolayı devletin sürekliliğini sağlamak için düzenli olarak sefer düzenlemesi ve yeni topraklar fetih etmesi gerekiyordu. Devletin yaşadığı en kısa savaş ise Osmanlı’nın dünya üzerinde rakibinin olmadığı bir dönemde gerçekleşmiştir.

Osmanlı, o dönemde en parlak zamanlarını yaşıyordu. Gerek askeri, gerek ekonomik, gerek sosyal ve kültürel alanlarda devlet içerisinde huzur ve refah hakimdi. Tabii ki bu durumun fetihlere de yansıması olumlu olmuştur. Morali ve inancı yüksek olan askerler, uzak diyarları kısa süre içerisinde devlet mülkü haline getirmesini bilmiştir.

Osmanlı Devleti döneminde yaşanan en kısa savaş, 1526 yılında yaşanmış olan Mohaç Muharebesi olmuştur. Devletin topraklarını Avrupa sınırlarına genişletmeyi hedefleyen Osmanlı, bu savaşta Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile karşı karşıya gelmiştir. Diğer Hristiyan devletlerinin desteğini alarak Osmanlı üzerine yürüyen Macaristan İmparatorluğu orduları, sadece 2 saat içerisinde Osmanlı birlikleri karşısında hezimete uğramışlardır. Bunun sonucunda da köklü bir imparatorluk olan Macaristan, Osmanlı’ya bağlanmıştır.

Osmanlı Devleti Döneminde En Kısa Süren Savaş Ne Zaman ve Kiminle Yapılmıştır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir