Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’na Nasıl Girdi

I. Dünya Savaşı patlak verdiği sıralarda Osmanlı Devleti, savaşta tarafsız kalmayı tercih etmişti. Büyük emperyalist devletlerin sömürge arayışları sonucunda çıkardıkları savaşa Osmanlı dahil olmak istememişti. Ancak yönetimde bulunan bazı kesimler, savaşa girmenin gerekli olduğunu düşünüyorlardı. Bu kişiler, çeşitli oyunlar oynayarak Osmanlı Devleti’ni savaşın içerisine sokmayı başardılar.

Osmanlı, o dönemde askeri ve ekonomik anlamda rakiplerinin karşısında çok zayıf bir konumdaydı. Ülke, birçok anlamda dünya ülkelerinden geride kalmıştı. Bilim, teknoloji gibi alanlarda yaşanan gelişmeler yakalanamamış, devlet içerisinde yenilik hareketleri yapılmaya çalışılıyordu. Ancak o zamanlarda yönetimde söz sahibi olan bazı kesimler, savaş sayesinde Osmanlı Devleti’nin eski gücüne yeniden kavuşacağına, kaybedilen toprakları geri kazanacağına inanıyorlardı.

Almanya ve İngiltere-Fransa arasındaki güç savaşları sürerken, Akdeniz’de bulunan bir Alman donanmasına ait iki savaş gemisi savaştan kaçarak Osmanlı limanlarına sığınmak istedi. İngiltere, bu hareketin üzerine Osmanlı Devleti’nin savaşta olmadığını hatırlatıp bu gemileri kendisine iade etmesini talep etti. Osmanlı Devleti, gemileri İngilizlere iade etmek yerine bu gemileri Almanya’dan satın aldığını duyurdu ve gemilere Yavuz ve Midilli ismini verdi. Buna rağmen Osmanlılar, gemilerdeki Alman mürettebatın görevlerini yapmasına devam etmesini istediler. Gönderinde Türk bayrağı bulunan ancak mürettebatı Alman olan gemiler, Karadeniz’e yöneticilerin izniyle açıldılar. Buradan sonra bu gemiler, üzerlerinde bulunan Türk bayrağı ile birlikte Rus limanlarını bombalamaya başladılar. Bu sebepten dolayı da Rusya, Osmanlı Devleti’ne savaş açtığını dünyaya ilan etti.

Osmanlı Devleti, bu şekilde yapılan yanlışlıklarla girdiği savaşta yüz binlerce insanını kaybetti. Rusya’nın savaş ilanının ardından Rusya’nın müttefiki olan İngiltere ve Fransa’da Osmanlı’ya savaş ilan edip Osmanlı topraklarını istila ettiler. Osmanlı, savaşa bu şekilde girmiş oldu.

Osmanlı Devleti I.Dünya Savaşı’na Nasıl Girdi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir