Osmanlı Tarihinde Rejimi Yıkmaya Yönelik Tek İsyan Hangisidir 31 Mart Vak’ası

Osmanlı Devleti, kendisine ilke edindiği adalet ve hoşgörü kavramları sebebiyle uzun yıllar boyunca bünyesinde yaşayan halkları düzgün bir şekilde barış içerisinde yaşatmayı başarmıştır. Ancak durum böyle olsa da tabi ki de Osmanlı Devleti de tarihi boyunca çeşitli isyanlara sahne olmuştur. Yönetimde ya da uygulamadaki şeylerden rahatsız olan insanlar kimi zaman organize olarak devlete karşı bir başkaldırış göstermişlerdir. Bu isyanların çoğu aynı sebepten dolayı çıkmış olsa da bir tanesi, diğerlerinden farklı bir özellik taşımaktadır ki  o isyan da 31 Mart Vak’ası adı verilen isyandır.

Osmanlı tarihinde görülmüş olan diğer isyanlardan farklı olan bu isyan, Osmanlı rejimini yıkmak için yapılan ilk isyan hareketidir. Bu isyanı başlatan grup, o dönemde yönetimde sözü olan İttihat ve Terakki yönetimine karşıydı. Mahmut Şevket Paşa komutasındaki bir grup hareket ordusu tarafından rejime yönelik yapılan bu isyan bastırılmıştır. İsyanı bastıran orduda Mustafa Kemal’de Kurmay Yüzbaşı olarak görevini sürdürmekteydi. İsyanın sonrasında II.Abdülhamit, bu isyanda parmağı olduğu gerekçesiyle tahttan idirilmiştir. 13 Nisan 1909 tarihinde yaşanan bu isyan, Osmanlı’da rejimi yıkmaya yönelik ilk isyan olarak tarih sayfalarında yerini almıştır.

İttihat ve Terakki yönetimi karşıtları, bu grubun dini duyguları istismar ederek halkı meşruti yönetime kışkırttıkları sebebiyle bu isyanı başlatmışlardır. İsyan sonucunda tahta V. Mehmet geçmiştir. Kanun-i Esasi’de padişahın yetkilerini kısıtlayan değişiklikler yapılmıştır. Bununla birlikte İttihat ve Terakki mensuplarının da iktidardaki istikrarı daha da artmıştır.

Osmanlı Tarihinde Rejimi Yıkmaya Yönelik Tek İsyan Hangisidir 31 Mart Vak’ası Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir