Osmanlı’da Bilimsel Devrimin Gerçekleşememesinin Sebepleri

Osmanlı Devleti, Asya, Avrupa, Afrika kıtalarının büyük bölümüne hakim çok güçlü bir devletti. En parlak dönemini yaşadığı zamanlarda devlet içerisinde hoşgörü ve adalet hakimdi. Ülke içerisinde yaşayan vatandaşların diline, dinine karışılmıyor ve devlet sınırları içerisindeki tüm halk barış içerisinde yaşıyordu. Ancak Osmanlı Devleti, ne yazık ki dünyada gerçekleşen bilimsel gelişmeleri takip etmekten geri kaldığı için gerileme ve yıkılma dönemlerine girmiştir. Halk arasında eğitimsizliğin olması ve cahilliğin yayılması, Osmanlı’nın sonunu getiren şeylerden olmuştur.

Orta Çağ sonrasında Avrupa, bilim alanında kaydettiği gelişmeler ile birlikte her geçen gün insanlık adına yenilikler çıkarır olmuştu. Yazılan yüzlerce kitap ve açılan yüzlerce eğitim kurumu ile birlikte eskiden karanlık çağını yaşayan Avrupa, insanlık konusunda ilerlemeye başlamıştı. Bu durum içerisinde Osmanlı Devleti ise o dönemlerde çok fazla güce sahip olduğu için, bu yenilikleri takip etme ihtiyacı duymamıştır. Zaman içerisinde sosyal anlamda yaşanan bozulmalar ile birlikte de Osmanlı Devleti zayıflamıştır.

Osmanlı’da gerileme döneminde pozitif bilim dersleri, okul müfredatlarından çıkarılmıştı. Bununla birlikte okul okumamış kişiler dahi tanıdıkları vasıtası ya da rüşvet ile sanki mektep bitirmiş gibi diplomalar alabiliyor, aslında olmamaları gereken yerlerde görevler alıyorlardı. Kısacası Avrupa’da zeki olanın, çok çalışanın, hak edenin bir yerlere gelebildiği bir dönemde Osmanlı Devleti içerisinde insanlar, sahip oldukları güç ile doğru orantılı olarak hayatlarında başarıya ulaşıyorlardı. Bu sebepten dolayı ehil olmayan kişilerin yaptığı yanlış uygulamalar, Osmanlı’da bilimin gelişmemesine sebep olmuştur. Avrupa’da ortaya çıkan yenilikler, Osmanlı tarafından takip edilmemiştir. Yaşantısında Avrupai bir tarz benimsemeyi reddeden Osmanlı, zamanla Avrupa’nın kölesi haline getirilmiştir.

Osmanlı’da Bilimsel Devrimin Gerçekleşememesinin Sebepleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir