Paranın İcadı ve Tarihsel Gelişimi

Eski zamanlarda insanlar, alışverişlerini takas yöntemini kullanarak yapıyorlardı. Üretilen ürünler, kişiler arasında ihtiyaca göre takas ediliyor ve ihtiyaçlar bu şekilde görülüyordu. Ancak sonrasında insanlar, parayı icat etmişlerdir. Para, sahip olunmak istenen ürünlerin değişiminde kullanılan metallerden ya da kağıtlardan üretilmiş birimlere verilen addır. Para, dilimize Farsçadan gelmiştir. Farsçada ”pare” olarak bilinmektedir.

Günümüzde, dünya çapında yaklaşık olarak 160 çeşit para biriminin olduğu bilinmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, günümüzde insanların sahip olmak için büyük çabalar gösterdiği paranın tarihsel yolculuğu hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Paranın ilk kez Lidyalılar tarafından üretildiği bilinmektedir. Lidya ülkesinin başkenti, günümüzde Manisa sınırları içerisinde bulunan Sardes şehridir. Sardes, aynı zamanda Kral Yolu’nun da başladığı bir şehir olduğu için önemli bir ticaret merkezidir. Bu ticaret hacmi de, bu şehrin ve Lidyalıların kısa zaman içerisinde önemli zenginliklere sahip olmalarına yol açmıştır. Çünkü Avrupa’dan gelen ürünler buradan Asya’ya, Asya’dan gelenler ise Avrupa’ya gönderilmekteydi.

Burada insanlar, çok fazla zenginliğe sahip oldukları için bir zaman sonra kazanımlarının karşılığını, takas yoluyla edinlikleri ürünler olarak değil de biriktirebilecekleri, saklayabilecekleri bir şekilde olsun istemişlerdir. Lidya kralı Gigges ise bu isteğin üzerine insanların işini kolaylaştırması için paranın basılmasına karar vermiştir. Bunun sonrasında ise artık yapılacak olan tüm ticari işlemlerde para kullanılmaya başlamış, bu gelişmeyi kısa zaman içerisinde birçok devlette benimsemiştir.

Paranın İcadı ve Tarihsel Gelişimi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir