Placido Domingo Kimdir?

Domingo, Plâcido (d. 21 Ocak 1941, Madrid), ispanya doğumlu opera sanatçısı. Güçlü tenor sesi, etkileyici fiziği ve oyunculuk yeteneğiyle 20. yüzyılın ikinci yarısında en popüler tenorlardan biri olmuştur. Placido Domingo Kimdir?

Annesiyle babası, İspanya’ya özgü müzikli bir oyun türü olan zarzuela oyuncusu olarak tanınmışlardı. Domingo Meksika’ da büyüdü ve oradaki Ulusal Müzik Konservatuvarinda piyano öğrenimi gördü. İlk kez opera sanatçısı olarak 1961’de Mexico’ da sahneye çıktı, ardından Dallas Operası’nda çalışmak üzere Texas’a gitti. 1962’den 1965’e değin Tel Aviv’deki ibrani Ulusal Operası’nın kadrosunda yer aldı. 1965’te New York Kenti Operası’nda, 1968’de daha sonra düzenli oyuncusu olacağı Metropolitan Opera’da ve 1969’da Milano’daki Scala’da ilk kez sahneye çıktı.

Üretken ve çok yönlü bir sanatçı olan Domingo, birçok plak doldurmuş, çeşitli opera filmleri yapmış, ayrıca popüler müzik alanında da çalışmıştır. My First Forty Years (İlk Kırk Yılım) adlı otobiyografisi 1983’te yayımlanmıştır.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir