Platin Madeni Nedir Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir

İnsan, zaman içerisinde sağladığı teknolojik ve bilimsel gelişmeler ile birlikte doğada bulduğu maddeleri, kendisine faydalı olacak şekilde biçimlendirmeye başlamıştır. Bu maddelerden özellikle değerli olarak nitelendirilen madenler ile gösterişli takılar yapılmasının yanı sıra bu madenlerin hayatın diğer birçok alanında da kullanım alanı bulunmaktadır. Günümüzde, insan hayatında önemli yer tutan değerli madenlerden bir tanesi de platin madenidir. Gümüşe benzeyen bir turkuaz renge sahip olan platin, dünyadaki en kıymetli madenlerden sayılmaktadır. Piyasa değeri olarak fiyatının, altından daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Periyodik cetvel içerisinde kendisine Pt adı verilen platinin atom numarası da 78 olarak belirlenmiştir. Platin, kullanım alanı çok fazla olduğu ve doğada çok az miktarda bulunduğu için maddi anlamda değeri çok yüksek bir madendir.

Platinin Özellikleri Nelerdir?

21,45 gram yoğunluğa sahip olan platin madeni, ağırlığı yüksek bir madendir. Sertlik derecesinin ise 3,5 mohs olduğu bilinmektedir. Bazı işlemlerden geçirilmesi ile birlikte dövülebilir, şekil verilebilir. Elde edilen platin madeni, 1768 derece sıcaklığa ulaştırıldığında maden erimeye başlar ve sıvı hale geçer. Madenin sıcaklığı 3825 dereceye ulaştırıldığında ise maden kaynar ve gaz haline dönüşür. Platinin kararacağından ya da aşınacağından bahsetmemiz mümkün değildir. Çünkü yoğunluğu yüksek olduğu için bu element, doğada bulunan diğer maddelere göre bir hayli serttir.

Dünyada toplam yıllık üretimi yaklaşık 65 ton civarında olan platin madeni, Rusya, Kanada, Güney Afrika gibi bölgelerde çıkarılabilmektedir. Buralarda çıkarılan madenlerin, özellikle sanayi sektöründe kullanım alanları fazladır. Elektrik devreleri hazırlanırken, otomotiv sektöründe, uçak sanayinde, ısıya dayanıklı ürünlerin üretiminde gibi birçok alanda kullanılır. Bunun yanı sıra diş hekimliğinde de platin kullanılmaktadır.

Platin Madeni Nedir Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir