Ramazan Ayının Dinimizdeki Önemi

Türk milleti, günümüzden yaklaşık 1200 yıl önce kendisine din olarak İslamiyeti kabul etmiştir. Türkler, o dönemden bugüne dek İslam esaslarına göre yaşamış ve kültürlerini de İslama göre şekillendirmişlerdir. İslam, insanlara kötülüklerden, fenalıklardan uzak durmalarını ve ahlaklı, erdemli birer insan olmalarını emreder. İslamın emirlerine uyan kimseler, bu dünyadaki hayatlarını huzur içerisinde geçirirler ve öteki dünyada da huzur içerisinde yaşarlar.

İslam dininin öğretilerinden bir tanesi de Ramazan ayında oruç tutulmasıdır. Ramazan ayı, on bir ayın sultanı olarak bilinmektedir. On bir ayın sultanı denmesinin sebebi, bu önemli ayda Allah’ın rahmet kapılarını kullarına sonuna kadar açmasıdır. İslama göre insan, nefis sahibi bir varlıktır. Bu sebepten dolayı da farkında olarak ya da farkında olmadan hatalar yapabilmesi de mümkündür. İslam, insandan hatasız, mükemmel olmasını beklemez ve hatalar yapabileceğini bilir. Ancak insanın, sahip olduğu iradeyi ve mantığı kullanarak hatasından dönmesi, tövbe etmesi ve kendisini doğru yola sevk etmek için çaba göstermesi gerekmektedir. Ramazan ayı da bu durum için çok iyi bir fırsattır.

Ramazan ayında Müslüman, sadece karnını aç tutmaz. Aç durmasıyla birlikte kendisini her türlü kötü düşünceden, fenalıktan korur ve dünyanın ona getirebileceği her türlü günahtan Allah’a sığınır. Bu sebepten dolayı Ramazan ayı, tüm Müslümanlar için bir arınma, temizlenme, yenilenme ayıdır. Bu arınma, oruç sayesinde bedenlerde olduğu gibi insanın kendisini kötülüklerden uzak tutması sonucunda da ruhta gerçekleşmektedir.

Ramazan Ayının Dinimizdeki Önemi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir