Ruh Sağlığı Fiziksel Sağlığı Nasıl Etkiler

Günümüzde insanlar, modern hayatın getirdiği yükümlülükler ve çevre kirliliği, katkılı besin gibi sebeplerden dolayı çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Birçok insan, başına gelen hastalıklarının sebebinin yalnızca mikroplar ve virüsler olduğuna inanır ve bu sebepten dolayı en ufak bir hastalığında hemen hastaneye koşar ve doktorundan ilaç ister. İlaçlar, tabi ki de hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır ancak sağlığın muhafaza edilebilmesi noktasında düzgün bir ruh sağlığı da çok büyük önem teşkil etmektedir.

”Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” atasözünden yola çıkarak aynı şekilde sağlam bir vücudunda ancak sağlıklı bir zihin ile sağlanabileceğini söyleyebiliriz. Günlük hayatımızda uğraştığımız şeyler, ruhumuzun temizliği gibi durumlar bizlerin beden sağlığını da doğrudan etkiler. Örneğin doğuda Çin mitolojisinde, insan bedenini ve ruhunu oluşturan beş elementin olduğuna inanılır. Kişinin hayatı süresince yaptığı davranışlar ve düşünceleri nedeniyle bu beş elementten kimileri zaman zaman azalır ya da ağır basar. Bu dengenin bozulması ise hastalıklara yol açmaktadır. Bu inancın aslında çok da doğru bir inanç olduğunu, stresin insan üzerinde yarattığı etkilerden kolayca anlamak mümkündür.

Ruh sağlığı, kişinin zihinsel olarak huzur içerisinde bulunması durumuna denilir. Yani kendisini, etrafındakileri ve Dünyayı seven, iman konusunda kendisiyle ilgili problemlerini çözmüş kişiler huzur içerisinde olurlar ve ruhlarında bulunan huzur, bedenlerine de olumlu olarak yansır. Çünkü ruh da bilinenin aksine çok büyük bir güçtür. Kanser gibi ağır hastalıklarla mücadele etmenin tek yolu, kişinin ruhunun güçlü ve inançlı olmasından geçmektedir. Bu nedenle ruhumuz da bizlerin bedeninin bir parçası olduğu için onun sağlığı, bedenimizin sağlığını da doğrudan etkileyecektir.

Ruh Sağlığı Fiziksel Sağlığı Nasıl Etkiler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir