Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur Sözü ile Anlatılmak İstenen Nedir

”Ben sporcunun, zeki, çevik ve ahlâklısını severim.” Atatürk’ün bu sözü, aslında sadece sporculardan öte Türk milletinin tamamına verilmiş bir öğüttür. Atatürk, Türk milletinin her zaman saygıdeğer ve yüce olduğunu düşünmüş ve hayatı boyunca Türk milletinin dünya milletleri seviyesine gelip rahat ve huzur içerisinde bir yaşam sürdürmeleri için çaba göstermiştir. Şimdi sizlere, Atatürk’ün bu sözünden yola çıkarak ”Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözü ile insanlara neyin anlatılmak istendiğini açıklamaya çalışacağız.

Vücudumuz, Allah’ın bizlere bahşettiği ve bizlere dünya yolculuğumuzda eşlik eden mükemmel ve eşsiz bir makinedir. Vücudunuzun her bir köşesine baktığınızda ne kadar mükemmel olduğunu görebilmeniz mümkündür. Bu sebepten dolayı bizler de Allah’ın bizlere bahşettiği bu mükemmel sistemi, onu bizden geri isteyene dek en iyi şekilde korumalı ve muhafaza etmeliyiz.

Bu sözde, sağlam kafa ile anlatılmak istenen aslında sağlıklı düşünce, huzurlu bir ruh halidir. Buna sahip olmak için ise öncelikle vücudumuzun içini ve dışını temiz tutmamız gerekir. Örneğin alkol, sigara tüketimi olan bir insanın düşünceleri de bu tüketimden dolayı vücuduna aldığı zararlı maddeler nedeniyle etkilenecektir. Örneği sigara içerisindeki nikotin vücudu uyuşturduğu gibi beyni de uyuşturacak ve kişiyi daha tembel bir insan haline getirecektir. Bu sebeplerden dolayı bizler, sağlam, huzurlu, mutlu bir yaşam sürdürebilmek adına kendimizi bu tür kötülüklerden uzak tutmalıyız. Aksi takdirde zararı yine kendimize olacaktır.

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur Sözü ile Anlatılmak İstenen Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir