Sağlıklı Beslenerek Sınavda Doping Etkisi Yaratın

Üniversite maratonunun ilk etabı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) sayılı günler kaldı. Günlerin azalması ile birlikte, bu maratona katılacak olan öğrencileri de, gelecekleri ile ilgili bir telaş ve stres sarmış durumda. Bu stres öylesine seviyelere gelebiliyor ki, geçtiğimiz yıllarda sınav esnasında kalp krizi geçiren öğrenci vakaları dahi olduğunu duymuştuk. Konu ile ilgili olarak Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, dengeli ve doğru beslenme sayesinde bu tarz durumların minimuma indirilip, sınav performansının maksimum seviyeye çıkarılabileceğinin işaretini verdi.

Nilay Keçeci, öğrencilere bu maratonda destek olacak beslenme planını söyledi. Buna göre, sınav döneminden önce dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulanması durumunda kişi hem stres ve kaygılarından arınıyor, hem de daha yüksek bir zihinsel performansa sahip oluyor. Keçeci, daha önce denenmemiş, vücutta ne etki yaratacağı bilinmeyen besinlerden bu dönemde uzak durulması gerektiğini söylüyor. Bunun yanında fasülye, nohut, brokoli gibi gaz içeriği yüksek olan yiyeceklere de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Keçeci, bu konuda gerçek doping etkisi yaratabilecek öğünün kahvaltı olduğunu ifade etti. Günün ilk öğünü olan kahvaltı, sağlıklı ve performansı yüksek bir gün geçirebilmek için anahtar nokta.

Keçeci, hafızayı kuvvetlendiren doğal nitelikteki ilacın balık olduğuna değinerek, balık ürünlerinin haftada en az 3 kere tüketilmesinin hafızaya olumlu etkilerinin çok fazla olacağını söyledi. Bununla birlikte sınav döneminde adaylar, büyüme hormonunun en yoğun olarak salgılandığı 22.00 – 02.00 saatlerini uykuda geçirmeleri halinde de yeni günlerine yüksek performanslı ve dinç uyanabilecekleri ifade edildi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir