Samanyolu Nedir

Çok eski yıllarda insanlar, dünya ve evren hakkında çok az bilgi sahibiydi. O dönemde yaşam sürdürmüş olan insanlar, dünyayı kendi bulundukları kıtadan, hatta ülkeden ibaret zannediyorlardı. Ancak zaman içerisinde yapılan araştırmalar ile birlikte insanlar farklı kıtaları, farklı gezegenleri ve evreni keşfetmişlerdir. Evrenin var olduğunu keşfeden insan ise merakından dolayı hemen onu araştırmaya koyulmuştur.

Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda ise Samanyolu bulunmuştur. Samanyolu, bizlerin içerisinde yaşadığı Güneş sistemi ve bu sistemde bulunan diğer gezegenleri de içeren gök adaya verilen isimdir. Yani halk arasında, evren olarak bilinen şeyin bilimsel olarak adı Samanyoludur. Samanyolu kelimesi, dilimize eski Yunancadan gelmiş bir kelimedir. Antik Yunan döneminde Yunanistan halkı, evrenin yaratılışına dair bir hikaye oluşturmuşlar ve evrenin bu şekilde yaratıldığına inanmışlardır. Bu hikaye ise göklerin tanrısı Zeus’un, fani bir kadınla birlikte olarak dünyaya gelen çocuğunun başından geçmektedir. Bu çocuğun da Zeus gibi ölümsüz bir tanrı olabilmesi için, tanrı Hera’nın sütünü içmesi gerekir. Zeus, Hera uykudayken çocuğunu Hera’ya yakınlaştırır ve sütü içmesini bekler. Tam da bu sırada Hera, birdenbire uyanır ve sütünü emen çocuğu fırlatır. Çocuğun fırlaması ile birlikte Hera’nın göğsünden fışkıran süt ise evreni oluşturur.

Tabi ki bu hikaye, sadece çok eski zamanlarda yaşamış olanların inandığı bir hikaye. Günümüzde bu konudaki araştırmalar, 1750’li yıllarda İngiliz bir gökbilimci olan Tomas Wright ile başlayabilmiştir. Wright, ortaya attığı tezler ile Samanyolunun da Güneş sistemi ile benzer bir sistem olduğunu, bu sistem içerisinde de çekim kuvvetlerinin gezegenleri birbirine çekip ittiğini söylemiştir.

Samanyolu Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir