Sel Niçin Oluşur Sonuçları Nelerdir

İnsan, yaşamı boyunca onun yaşamını tehdit eden ve hayatını zora sokan bazı doğal afetlerle baş etmek durumundadır. Bu afetler, can kayıplarına sebep olabildiği gibi aynı zamanda maddi kayıplara da sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda insanlar önemli derecede zarar görmekte ve hayat koşulları zorlaşmaktadır. İnsan hayatı açısından tehlike arz eden doğal afetlerden bir tanesi de suyun yüksek miktarda gelmesiyle oluşan sel felaketidir. Özellikle deniz seviyesine yakın bölgelerde yaşayan insanlar için daha büyük bir tehdit olan selin ne gibi sebeplerden meydana geldiğini, oluştuktan sonra ne gibi sonuçlar doğurduğunu da bu yazımızda sizlere anlatacağız.

İnsan hayatını tehdit eden felaketlerden birisi olan sel, genel olarak insan faaliyetlerinin sonucunda oluşan olumsuzluklar nedeniyle meydana gelmektedir. Doğal şekillerde oluşan bu afet, insan faaliyetlerinin doğaya verdiği zararın, doğanın kaldırabileceğinden fazla olması nedeniyle de meydana gelebilir. Bir anda başlayan ve çok şiddetli gelen yağışlar, sellerin oluşmasının temel nedenidir. Nehir yataklarının uygun şekilde temizlenmemesi, yağan yağışın alt yapının alabileceğinden fazla olması, nehir yataklarının taşması, kışın biriken kar sularının ani sıcak bir havayla erimesi gibi sebeplerden dolayı sel oluşabilir. Ayrıca yerleşim yerlerinin de uygun yerlerde seçilmemesi, sel felaketlerine neden olabilir.

Sel felaketi sonucunda önemli maddi kayıpların yaşanmasının yanı sıra insan yaşamı da tehlikeye girebilir. Bununla birlikte özellikle tarım bölgelerinde yaşanan sel felaketleri, tarımsal faaliyetleri de son derece olumsuz etkiler. Yok olan hasat nedeniyle gıda fiyatları kısa süre içerisinde yükselebilir, tarım faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlar kullanılamaz hale gelebilir.

Sel Niçin Oluşur Sonuçları Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir