Serf Nedir Serfler Kimlerdir

Orta Çağ döneminde dünya, günümüzdeki gibi insanların özgür ve eşit şekilde yaşayabildiği bir yer değildi. O dönemde var olan devletlerdeki yönetim anlayışı, güçlü olan tek kişinin kayıtsız şartsız yönetimine dayanan monarşi anlayışıydı. Ülkeler içerisindeki zenginler, haklarını ve hukuklarını rahatça koruyabilirken fakir olan kimselerin devlet içerisinde söz hakkı olmadığı gibi yaşam hakkı da önemli derecede taciz altındaydı. Böyle bir toplum düzeni içerisinde yaşayan insanlar, sahip oldukları güce göre sosyal sınıflara ayrılmışlardı.

Orta Çağ döneminde Avrupa’da , feodalite düzeni hakimdi. Feodal lordlar, krallarına bağlılık yemini ederek belirli bir bölgeye sahip olma, bölgeyi yönetme hakkına sahip oluyorlardı. Böyle bir düzen içerisinde feodal lordun topraklarında yaşayan kimseler ise onun işçisi, çalışanı gibiydi. Serfler, genellikle köylü kimselerin oluşturduğu bir sınıftır. Bu sınıfın mensupları feodal lordların topraklarında yaşayan ve ona hizmet eden kimselerdir. Yaşam sürdürdükleri topraklarda lordlarının onlara sunduğu imkanlar dahilinde toprak işleyip üretim yaparlardı. Üretim yaptıkları ürünün de büyük kısmını lordlarına vermek zorundalardı. Bununla birlikte lordlarının onlardan istediği her türlü şeyi yapmak, emirlere itaat etmek durumundalardı.

Sosyal sınıfların en alt katmanında bulunan serf sınıfının hiç bir hakkı yoktu. Bu kimseler, lordlarının onlara sunduğu imkanlar dahilinde varlıklarını sürdürebiliyorlardı. Avrupa’da o dönemde zengin ile fakir arasındaki ekonomi noktasındaki büyük fark, toplumda da çeşitli yozlaşmalara sebep olmuş ve devlet içerisinde yaşayan insanlar arasında bir yöneten yönetilen ilişkisi olmasına neden olmuştur. Böyle bir düzen içerisinde ise zengin olan soylular yönetici, fakir olan serfler ise yönetilen olarak varlığını sürdürmüştür.

Serf Nedir Serfler Kimlerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir