Sesin Bir Madde İle Karşılaşması Sonucunda Neler Olabilir

Günlük hayatta birçok ses duyar ve ses çıkartırız. Bu ortaya çıkan sesler günlük hayatta bir takım katı maddeler ile karşı karşıya kalır. Peki ortaya çıkan herhangi bir sesin bir madde ile karşılaşması nasıl olur? Ortaya çıkan bu seslerin madde ilr karşılaşması sonucunda ortaya ne çıkar? Bu ve bunun gibi bir takım soruların yanıtlarını öğrenmek ya da sesin yayılmasının maddeler ile karşılaşması sonucunda ortaya çıkabilecek durumlar hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız, sizler için düzenlemiş olduğumuz bu Sesin Bir Madde İle Karşılaşması Sonucunda Neler Olabilir adlı yazımıza bir göz atmanızda fayda olacağını bilmenizi isteriz.

Ses günlük hayatta bir takım katı cisimler ile karşılaşır. Bu karşılaşmada ses katı cisime çarpar ve geri döner. Bu durum yankı olarak adlandırılmaktadır. Bir sesin yankı ortaya çıkarması ya da çıkarmaması çarpmış olduğu cisim ile alakalı olmaktadır. Birçok sesi soğuran maddeler olduğunu göz önünde bulundurursak, sesin bu maddelere çarpması durumunda yankı oluşmayacaktır.

Bu durumu bir örnek ile daha iyi açıklayabiliriz. Evinizin bir odasının boş olduğunu düşünelim. Bu durumda konuşmalar yankı oluşturur. Bu durumun nedeni ise oluşan sesin sert bir cisim olan duvalara çarpması ve tekrar kulağımıza geri gelmesidir. Dolu bir odayı düşündüğümüz zaman ise yankı oluşmadığını görmekteyiz. Çünkü odada bulunan eşyalar yankı oluşmasını engellee ve sesi soğurur.

Sesin Bir Madde İle Karşılaşması Sonucunda Neler Olabilir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir