Sesin Yayılmasını Nasıl Önleriz

Ses nedir ve ses nasıl yayılır? Sesin yayılmasını engellemek için yapılabilecek şeyler neler olmaktadır? Sesin yayılması nasıl önlenebilir?  Ne yaparsak ses yayılmasını engellemiş oluruz? Bu ve bunun gibi ses yayılmasının önlenmesi ile alakalı bir takım soruların yanıtlarına ulaşmak ya bu konu ile ilgili çok daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız, sizin için bu konudaki araştırmaları biraraya getirmiş olduğumuz bu Sesin Yayılmasını Nasıl Önleriz adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Herhangi bir sesin yayılmasını önlemek istiyorsak, öncelikle sesin ne şekilde yayıldığı hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Sesin nasıl ortamlarda daha hızlı, nasıl ortamlarda daha yavaş, nasıl ortamlarda hiç yayılmadığı konusuna hakim olmak gerekir. Mesela boşlukta sesin yayılmadığı bilinmektedir. Boşluk dışında bir de sesi soğurabilen maddeler bulunmaktadır. Bu sesi soğurabilen maddelere örnek verecek olursak, bu maddelerin sünger, cam yünü ya da strafor gibi maddeler olduğunu söyleyebiliriz.

Bahsedilen sesin yayılmasına engel olan bu maddeleri, sesin yayılmasını istemediğimiz zamanlarda ve alanlarda kullanabilmekteyiz. Örneğin evimizde sesin yayılmasını engellemek istiyorsak evin duvarlarına ya da herhangi başka alanlarına bu maddelerden koyabiliriz.

Ses madde bulunan ortamlarda çok daha iyi bir şekilde yayılmaktadır. Katı cisimlerin bulunduğu yerlerde ses yayılması gerçekleşecek ve ses yayılmasının önüne geçilemeyecektir. Eğer ses yayılmasını önlemek istiyorsak yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddelerden yardım alabiliriz. Bu sayede ses yayılması engellenmiş olmaktadır.

Sesin Yayılması Nasıl Önlenir Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize İletin.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir