Sivas Kongresinde Alınan Kararlar

Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile birlikte başlayan Milli Mücadele ruhu, zaman içerisinde ülkenin her bir köşesinden kendisine destek bulmuş ve Osmanlı halkları, vatanlarını savunmak adına dört bir koldan düşman ile savaşmaya başlamışlardır. Osmanlı hükümetinin devleti koruyacak düzenli bir ordusu olmadığı için düşman işgaline karşı halk bir araya gelmiş ve yerel direnişler göstermişlerdir. Bu durumların sonucunda yapılan Erzurum ve Sivas kongreleri ile birlikte yerel olan direniş, daha da ulusal bir hale getirilmiş ve Türk halkı, vatanı düşmandan temizlemenin yollarını aramaya başlamıştır.

Sivas Kongresi’nden önce yapılan Erzurum Kongresi, alınan kararların niteliği sebebiyle daha çok Doğu illeri adına toplanmış bir kongre olmuştur. Buradan ortaya çıkan ruh ile daha ulusal olan Sivas Kongresi’nin toplanması kararlaştırılmıştır. Sivas Kongresi, ulusun tamamı hakkında kararların alındığı bir kongre olmuştur.

Bu kongrede amaç, milli savunma güçlerini tek bir yönetim çatısı altından idare etmek ve Kuvay-ı Milliye birliklerini birleştirmekti. Burada yapılan görüşmeler sonucunda yararlı cemiyetlerin tamamının 16 kişinin temsil gücü altında bir araya getirilmesi kararlaştırıldı. Erzurum Kongresi’nde alınmış olan kararlar aynı şekilde kabul edildi. Savaş döneminde halkın bilgi almasını sağlayabilmek adına İrade-i Milliye gazetesi üretilmeye başlandı. Düzenlenen bu kongre, Erzurum’a göre daha ulusal bir kongre olma niteliği taşıdığından dolayı bu kongrede Misak-ı Milli sınırları belirlenmiş ve savaş sonucunda çizilmesi gereken haritanın ne şekilde olduğuna dair de kararlar alınmıştır.

Sivas Kongresinde Alınan Kararlar Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir