Sivas Kongresinin Önemi Nedir

Osmanlı Hükümeti, halkın birliğini ve bütünlüğünü sağlayamayacak durumdaydı çünkü hükümet, çok ağır bir İtilaf Devletleri baskısı altındaydı. Özellikle İngilizler, İstanbul’un dört bir köşesini sarmış ve Osmanlı’nın yönetim birimindeki insanları etkileri altına almışlardı ve bu sayede ülke ile ilgili istediği kararları alabiliyorlardı. Buna tepki olarak öncelikle Doğu illerini temsilen Erzurum Kongresi yapılmış, sonrasında ise daha ulusal kararların alındığı Sivas Kongresi düzenlenmiştir.

Sivas Kongresi ile birlikte artık Osmanlı Devleti dahi, ülkenin Doğu bölgesinde kendisinden bağımsız bir gücün ortaya çıkmaya başladığını kabul eder durumda olmuştur. Mustafa Kemal’in, Türklerin bağımsızlığı ile ilgili yürüttüğü faaliyetler İtilaf Devletleri üyelerini rahatsız etmiştir. İtilaf Devletleri, bunun üzerine sürekli olarak Osmanlı hükümetini uyarmaya başlamış ve Anadolu’da yürütülen faaliyetlerin acilen durdurulmasını talep etmişlerdir.

Yapılan kongrelerde ortaya çıkan milli ruhtan rahatsız olan İtilaf güçlerinin baskıları ile birlikte Damat Ferit Paşa’nın başkanlık ettiği hükümet, Sivas Kongresi’nin toplanmasını durdurmak amacıyla düğmeye basmıştır. Onlara göre bu kongre İngilizleri daha çok sinirlendirecekti ve İngilizlerin Osmanlı üzerindeki baskısı artacaktı.

Damat Ferit Paşa, bunun için Elazığ Valisi Ali Galip’i görevlendirmiştir. Elazığ’dan geçişi sırasında Mustafa Kemal’in durdurulmasını, gerekirse tutuklanmasını ve hatta öldürülmesini Ali Galip Bey’den talep etmiştir. Ancak bu girişim başarısız olmuş ve Sivas Kongresi toplanmıştır. Bunun sonucu olarak ise Osmanlı Devleti’nin artık kendi halkı üzerinde dahi gücünün olmadığı hem ülke insanı, hem de düşmanlar tarafından anlaşıldığı için bu kongrenin önemi biraz daha farklıdır.

Sivas Kongresinin Önemi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir