Sıvı İçindeki Bir Cismin Denge Durumunda Olması

Hayatımızın birçok alanında sıvı formda olan maddeler ile karşılaşırız. Hayatımız birçok alanında ise sıvıların kaldırma kuvvetinden yararlanırız. Peki insanlar günlük hayatta sıvıların kaldırma kuvvetinden ne şekilde yararlanmaktadır? Sıvı içerisindeki cisimler ne şekilde tepki göstermektedir? Sıvıların kaldırma kuvvetinin özellikleri neler olmaktadır? Bu ve bunun gibi günlük hayatta sıkça karşı karşıya kalabileceğiniz soruların cevapları ile bu konu ile ilgili çok daha fazlasını sizin için hazırlamış olduğumuz bu Sıvı İçindeki Bir Cismin Denge Durumunda Olması adlı yazımız aracılığı ile biraraya getirmiş bulunuyoruz.

Günlük hayatta sıvı içerisine giren ya da batan cisimlerin yukarı doğru itildiğini görebilmekteyiz. Örneğin feribotların ya da birçok deniz ulaşımının sağlandığı araçların deniz üzerindeki durumunun, bu durum ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu cisimlere sıvı tarafından bir itme kuvveti uygulanır ve cisim suyun üzerine çıkae. Sıvıların cisimlere uygulamış olduğu bu kuvvete ise kaldırma kuvveti adı verilmektedir.

Bir tahta parçası düşünelim. Bu tahta parçasını suya batırdığınız zaman suyun onu yukarı çıkardığını görebilirsiniz. Tahtanın batması ancak üstten uygulanan bir kuvvet ile gerçekleşebilir. Bu cismin yukarıda olmasını sağlayan kaldırma kuvvetinin, cisimle birlikte yeri değişen sıvının ağırlığına eşit olduğu bilinmektedir. Yeri değişen bu sıvın hacminin de, cismin batan bölümünün hacmine eşit olduğu bilinmektedir. Cisimlerin sıvı içerisinde batıyor ya da yüzüyor olmaları, ağırlık kuvveti ve kaldırma kuvveti ile alakalıdır.

Sıvı İçindeki Bir Cismin Denge Durumunda Olması Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize İletin.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir