Sosyal Bilgiler Dersi Neden Önemlidir

Sosyal Bilgiler dersi, eğitim alan her öğrenci için önemli bir derstir. Çünkü bu derste, milletimizin bugüne gelene kadar neler yaşadığını, tarihini, dünya ülkelerinin ve ülkemizin coğrafi özelliklerini, vatandaşlık haklarımızı ve ahlak bilgisi gibi kavramları öğrenme fırsatı vardır. İlkokulda adı sosyal bilgiler olan ders, lise ve üniversitede tarih, coğrafya gibi farklı isimler ile okutulmaya devam eder. Peki sosyal bilgiler dersi öğrencilere neden verilir? Sosyal bilgileri öğrenmek neden önemlidir? Bu gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Bir örnek ile ele alırsak, sosyal bilgiler dersinde tarih öğretilir. Atalarımızın yaşadığı Osmanlı İmparatorluğu’na ait bilgileri öğrenmek, bizim bugün bulunduğumuz noktaya nereden ve nasıl geldiğimizi, bu günlere kadar nasıl gelişmeler gösterdiğimizi anlamamıza yardımcı olur. Bu sayede geçmişimizi ve ülkemizin bugün bulunduğu konumu da anlamış oluruz, ve bugünkü durumu değiştirmek adına bilgi sahibi oluruz.

Coğrafya öğretildiğini de ele aldığımız zaman, yağışlar neden olur, hangi meyve nerede, hangi iklim şartları altında yetişir, ülkemizin komşuları kimlerdir gibi sorulara cevaplar bularak, içerisinde yaşadığımız ülkeyi, toprakları ve doğayı daha iyi anlar, onu geliştirebilmek için fırsat sahibi oluruz.

Sosyal bilgiler dersi, içerisinde genellikle geçmişte yaşanmış olan ya da şu anda etrafımızda yaşanan şeylere dair bilgiler içerir. Bu yüzden öğrenilmesi ve anlaşılması kolay bir derstir, bu derste anlatılan bir çok bilgi, aslında bir büyüğünüzün size anlattığı bir hikaye gibi gelecektir. Geçmişini ve içinde bulunduğu çevreyi anlayan bireyler yetiştirmek adına sosyal bilgiler önemli bir derstir.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir