Sosyal Bilgiler Dersine Nasıl Çalışılır

Sosyal Bilgiler dersinin iyi anlaşılması ve öğrenilmesi öğrenciler açısından çok önemlidir. Özellikle eğitim hayatına sözel bölümde devam etmek isteyen öğrenciler, bu dersi iyi anlamalı ve yorumlamalıdır. Sosyal bilgiler dersinin öğrencilere verilmesindeki amaç, onlara toplumsal bir kişilik kazandırarak, ahlaklı, haklarından ve özgürlüklerinden haberdar, çevre bilgisi yüksek, yorumlama kapasitesi olan bilgili insanlar yetiştirmektir. Peki bu derste başarılı olmak için ne yapmalıyız? Sosyal bilgiler dersine nasıl çalışır? Bu gibi soruların cevaplarını sayfada bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere sosyal bilgiler dersi, içeriğinde Tarih, İnkılap Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık Bilgileri ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konularını barındıran temel bir derstir. Bu ders sayesinde günlük yaşamımızda kullanabileceğimiz bir çok bilgiyi öğreniriz. Sosyal bilgiler, sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil, anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir. Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı, sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Dersin öğrenilmesi kolay olmakla birlikte, tekrar yapılmadığı takdirde öğrenilen bilgiler çabukça unutulabilir.

Bir konuyu öğrenmeden önce konuyla ilgili test çözülmemelidir. Bu moral bozukluğuna sebep olabilir. Öncelikle o konuyu etraflıca inceleyip anladığınızdan emin olun, anlamadıysanız anlayana kadar tekrar yapın ve testi bu şekilde çözün. Tarihi olayları incelerken ezber şeklinde değil, bu olayların nedenlerini ve sonuçlarını bilecek şekilde not alarak çalışırsanız, öğrenmeniz kalıcı olacaktır. Coğrafya ile ilgili konularda sadece yazılara bağlı kalmayın ve harita kullanın. Harita üzerinden yaptığınız inceleme sayesinde bilgiler beyninize kalıcı olarak yerleşecektir. Vatandaşlık ve ahlak bilgisi ile ilgili konuları çalışırken ise kitapta yazılanları ezberlemek yerine anlatılan konuları kendi yaşamınızla ilişkilendirmeye, anlamlandırmaya çalışın.

Konular çalışıldıktan sonra test çözüp, yanlış yaptığınız soruları kontrol ederek nerelerde eksiğiniz olduğunu tespit edin ve bu konuları tekrar anlamaya, öğrenmeye gayret edin. Gerekirse öğretmeninizden de eksik olduğunuz konularda yardım istemekten çekinmeyin.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir