Sosyal Bilgiler Dersinin Amaçları Nelerdir?

Sosyal bilgiler dersi amaçları nelerdir? İçerisinde bir çok farklı gruplardan konular olan kapsamlı bir derstir.Peki Sosyal Bilgiler dersinin içeriği nedir? Sosyal Bilgiler dersinin eğitim hayatındaki önemi nedir? Sosyal Bilgiler dersi günlük yaşamda da işimize yarar mı? Bu ve buna benzer bir çok sorunun cevabına ya da Sosyal Bilgiler dersi ile ilgili çok daha fazla bilgiye sizin için hazırlamış olduğumuz bu yazı ile ulaşabilirsiniz.

Sözel mantığa, yani anlama ve yorumlama kapasitesine dayanan derste, öğrencilere Türkiye’nin ve dünyanın tarihi, vatandaşlık bilgisi, coğrafya bilgisi gibi konular anlatılarak, öğrencinin geçmişinden, yaşadığı coğrafyadan ve vatandaşlık haklarından haberdar olması, demokrasi bilinci ile yetişmesinin sağlanması hedeflenir.

Sosyal bilgiler dersi, tarihini bilen bilinçli vatandaşlar yetiştirmek açısından çok önemli bir derstir. Bu noktada bazı öğrenciler, bu bilgileri öğrenmek bizim ne işimize yarayacak diye düşünebilir. Biraz da bu konuya değinelim. Örneğin sosyal bilgiler dersinde öğreneceğiniz tarih bilgileri, yaşadığınız ülkenin şu an bulunduğu konuma nasıl geldiğini, ve hedeflerinin ne olduğunu anlamanızı sağlayarak, öğrencilere toplum olma anlayışını kazandırmayı hedefler. Örneğin Çanakkale Savaşı’nda, atalarının daha henüz 15 16 yaşlarında gözlerini kırpmadan savaşa giderek vatanlarını savunmaya gittiklerini öğrenen öğrenciler, nasıl bir ecdadın torunları olduklarını ve ülkelerine olan sorumluluklarını öğrenirler. Coğrafya konularını ele alırsak, yaşadığımız toprakların nasıl doğa koşullarına sahip olduğunu öğreterek öğrencinin yaşadığı çevrede yaşanan olaylara daha iyi anlam vermesini sağlar. Örnek olarak Çanakkale ilimizde Kazdağları bulunur. Kazdağları, İsviçre’deki Alp dağlarından sonra dünyadaki en çok oksijen üreten ikinci orman olma özelliğine sahiptir. Bu gibi bilgilere, sosyal bilgiler dersi sayesinde ulaşabiliriz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir