Soylular Sınıfının Veya Bir Zümrenin Grubun Yönetimi Nedir

Dünyada eskiden beri var olan devletler arasında birçok farklı yönetim şekilleri görülmüştür. Güce sahip olan kişinin ya da grubun özelliklerine göre bu yönetim şekilleri de farklılıklar göstermiştir. Bu yönetim şekilleri, bir kişinin tüm ülke içerisinde mutlak güce sahip olduğu, bir grubun ya da zümrenin sözünün ülkede yasa sayıldığı, tüm halkın ülke yönetiminde söz sahibi olduğu ya da dini kurallara göre yönetilen ülkeler olarak kendilerini göstermişlerdir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bu yönetim şekilleri arasından soyluların ya da bir zümrenin ülkeyi yönettiği yönetim biçiminin isminin ne olduğunu, bu yönetim biçiminin nasıl olduğunu anlatacağız.

Ülke içerisinde güç sahibi olan bir grubun ya da güç sahibi bir ailenin ülkeyi yönetmesine oligarşi yönetim sistemi adı verilir. Dünyada bu yönetim sistemi günümüzde çok fazla görülmese de eski zamanlarda bu yönetim sistemine sık sık rastlanmaktaydı. Ülke içerisinde bulunan zengin kişilerden oluşan grup, ülkedeki askerleri yönetme, vergileri belirleme gibi haklara sahip oluyorlardı. Bu yönetim sisteminde güçsüz olanın pek fazla hakkı bulunmuyordu çünkü bu haklar zenginler tarafından yoksayılıyordu. Güç, mutlak şekilde bu kişilerin ya da grupların elinde olduğu için bu devletlerin yönetim anlayışı da zengini koruyan, fakiri yoksayan bencil bir anlayış çerçevesinde oluyordu. Bu yönetim şeklinde, yönetim üyesi ya da bu tür yönetimin destekçisi olan kişiler ise ”oligarik” olarak adlandırılıyordu.

Soylular Sınıfının Veya Bir Zümrenin Grubun Yönetimi Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir