Sultan Abdülaziz Dönemi Yenilikleri

Sultan Abdülaziz, Osmanlı İmparatorluğu’nun kudretli ve güçlü biçimde geçirdiği yüzyılların sonrasında gücünü kaybettiği yıllarda, 1830-1876 yılları arasında yaşamıştır. Abdülaziz’in yaşadığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu iç ve dış baskılar içerisinde çok zorlu bir dönemden geçiyordu. Abdülaziz, ülkesini ve milletini korumak adına çok önemli yeniliklere imza atmayı başarmış önemli bir liderdir, ancak onun bu kararlı duruşundan rahatsız olan bazı gizli güçler, bir askeri isyan düzenleyerek Abdülaziz’i tahttan indirmeyi başardılar. Bu yazımızda, 32. Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Sultan Abdülaziz Dönemi Yenilikleri konusundan bahsedeceğiz.

Osmanlı İmparatorluğu, dünyadaki yenilikleri iyi takip edememesi sebebiyle bir çok anlamda tüm dünya ülkelerinden çok geride kalmıştı. Başa gelen hükümdarlar bazı yenilikler yaparak bu durumu ortadan kaldırmaya çabalasa da, ülkenin içine konuşlanmış gizli güçlerin ajanları her fırsatta bu hükümdarların yollarına taş koymayı başarmışlardır. Abdülaziz de Osmanlı İmparatorluğu için bir çok yenilik planlamıştı ancak tahtta bulunabildiği 15 senelik süre içerisinde bunlardan sadece bazılarını hayata geçirme fırsatı yakalayabilmişti.

Abdülaziz, öncelikle en büyük değişiklikleri askeri alanda yapmayı planlamıştı. Bu kapsamda Osmanlı donanması güçlendirilmişti. İnsanların İslam dinini daha iyi anlayabilmeleri için İslami hukuk kurallarını içeren ”Mecelle” hazırlanarak insanlara dağıtıldı. Bununla birlikte eğitim alanında da çok önemli yenilikler yapıldı. Üniversite ve lise gibi bir çok yeni eğitim kurumu, halkın daha kaliteli bir eğitim alması amacı ile hizmete sunuldu. Eşitlik ve demokrasi adına yapılan çalışmalar kapsamında da Danıştay ve Yargıtay kurulları açılarak hizmet vermeye başladı. İllerdeki işlerin daha iyi idare edilebilmesi amacıyla il meclisleri kuruldu. Ekonomi alanında yapılan yenilikler kapsamında da bir Osmanlı bankası açıldı.

Sultan Abdülaziz Dönemi Yenilikleri Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir