Takvimin Ortaya Çıkışı

İnsanlık, dünya üzerinde çok uzun bir zamandır yaşam sürdürmektedir. İnsanların yaşam sürdürdüğü bu zamanı dönemlere ayırarak inceleriz. Bu dönemlerin oluşmasında da bugün bizlere yarar sağlayan takvimler vardır. Takvim ilk kez Mezopotamya bölgesinde hüküm süren Babil İmparatorluğu’nda kullanılmış olsa da biz takvimin başlangıcı olarak aslında evrenin var olduğu günü varsayabiliriz. Bilim insanlarının ortaya attıkları tezlere göre zaman diye bir şey var olmayıp, tarih kavramı ancak bizlerin evren içerisinde bulunduğu konumu gösteren bir kavram anlamına gelmektedir.

Tarihte ilk kez Babillilerin kullandığı takvimde bir yıl 29.5 olarak hesaplanmış ve aylara bölünerek takvim oluşturulmuştur. Bu takvim, tarihin çok eski zamanlarında kullanılmış bir takvim olduğu için hakkında pek de fazla bilgiye erişilememektedir. Bundan sonrasında ise takvimi bir de Antik Mısır uygarlığı hesaplayarak hayata geçirmiştir. Mısırlılar, günlük hayatındaki işlerini kolaylaştırmak adına oluşturdukları takvimde Güneşin hareketlerini esas almış ve buna göre Nil nehrinin taştığı dönemi hesaplayarak takvimi oluşturmuşlardır. Amerika kıtasında yaşam sürdüren Maya uygarlığı da takvimle ilgilenmiş, geleceğe dair hesaplamalar da yaparak bir takvim sistemi oluşturmuştur.

Günümüzde kullanılan takvim ise 8. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nda hazırlanmış olan Jülyen takvimidir. Türkler ise ilk olarak Melikşah’ın hazırladığı Celali takvimini kullanmıştır. Bu takvimde de Güneş yılı hesaplanmıştır. Günümüzde ise Dünyanın Güneş etrafında döndüğü 365 gün 6 saatlik süreyi bir yıl olarak baz alan Miladi takvim kullanılmaktadır.

Takvimin Ortaya Çıkışı Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir