Tansiyonu Yükselten Yiyecek ve İçecekler

Tansiyon, tıp literatüründe son yıllarda eskiye oranla çok daha yüksek bir şekilde görülmeye başlayan ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Tansiyon, vücudun kalp ritminin olması gerekenden yüksek olması anlamına gelmektedir. Son zamanlarda etrafımızda birçok insanın tansiyondan yana problem yaşadığını görebilmekteyiz. Bu durum, hafife alınmaması gereken ve tedavisinin acilen yapılması gereken bir durumdur. Sağlığımızla ilgili genç yaşlarımızdayken birkaç önlem alarak kendimizi bu durumdan koruyabiliriz.

Tansiyon, vücudun normalden hızlı ya da düşük hızda çalışması anlamına geldiği için kalıcı organ hasarlarına sebep olabilen önemli bir hastalıktır. Kalp krizi ve felç gibi olumsuz durumları beraberinde getirebilir. Bundan korunmak için ise uzmanların tavsiyelerini dinlemeli ve özellikle tükettiğimiz yiyecek ve içeceklere dikkat etmeliyiz. Bu yazımızda, sizlere tansiyonu olumsuz etkileyen ve insan sağlığına zararlı olan bazı yiyecek ve içeceklerden bahsedeceğiz.

Tansiyonun en büyük dostu şekerli besinlerdir. Şeker, içeriği sebebiyle tüketildiğinde kalbin hızlı atmasına, vücudun normalden hızlı çalışmasına sebep olur.

Çay ve kahve gibi kafein içeren maddelerden de düzenli şekilde yüksek miktarlarda tüketmemek gerekir. Kafein, kalp atışlarını hızlandırdığı için tansiyonunuzu yükseltir. Kafein içeren içeceklerden uzak durulması daha iyidir ancak uygun miktarlarda tüketilmesinin sağlığa pek zararının olmadığı da bilinmektedir.

Margarin yağlar ve sıvı yağ da tansiyon dostu zararlı besinlerdendir. Bunlar da içeriğindeki doymuş yağlar sebebiyle vücudun normalden hızlı bir şekilde çalışmasına neden olurlar. Bununla birlikte günümüzde marketlerde sık sık satılan kola, gazoz gibi içeceklerin de içeriğinde ihtiyacımız olandan çok daha fazla şeker olduğu için bu gibi içeceklerin sıkça tüketilmesi, ileriki yaşlarda tansiyon oluşmasına sebep olacaktır.

Tansiyonu Yükselten Yiyecek ve İçecekler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir