Tanzimat Döneminde Yapılan Yenilikler Nelerdir

Osmanlı Devleti, dünyada yaşanan birçok gelişmeyi takip etme konusunda başarısız olmuştur. Avrupa’da başlayan Sanayi İnkilabı sonucunda pazarlarda ürün fiyatlarının düşmesi, Osmanlı pazarını ciddi derecede vurmuştur. Bu dönemde toplum içerisinde bozulmalar başlamış, ehil olan kişilerin gelmesi gerektiği makamlara rüşvet ve iltimas yoluyla insanlar atanmaya başlamıştır. Böyle bir durum içerisinde ise Osmanlı yöneticileri, çözümün Avrupa devletlerinde hayata geçmiş olan yeniliklerin takip edilip Osmanlı bünyesinde de bu tür yeniliklerin getirilmesinde bulmuşlardır. Bu kapsamda da Osmanlıda çalışmalar başlatılmıştır.

Bu dönemde görülen en büyük değişimlerden bir tanesi, Osmanlı sınırları içerisinde yaşayan gayrimüslim halklara da Müslümanlarla aynı hakların verilmesi olmuştur. Ticaret alanında vergi farklılıklarının ortadan kalkması, halkın çeşitli kesimlerinde tepkiye de sebep olmuştur. Yargı alanında da tıpkı diğer alanlar gibi batı sistemi örnek alınmış ve daha laik bir yargı sistemine geçilmiştir. Yasalar önünde, Müslüman ve Müslüman olmayan tüm halklar eşit sayılmaya başlanmıştır. Yargı görevlileri, Müslümanların yanı sıra Müslüman olmayan kişilerden de oluşmaya başlamıştır.

Ticari alanda gayrimüslimler ile Müslümanların hakları eşit seviyeye getirilmiştir. Gayrimüslimlerden alınan ekstra vergiler ortadan kaldırılmıştır. 1841 yılında ise Osmanlı tarihinde ilk kez bir bütçe hazırlanmıştır. Yapılan yenilikler kapsamında devlet adamlarının vergi toplama hakları kısıtlanmış ve toplanacak olan vergilerin usülü ve miktarı, yasalar konularak güvence altına alınmıştır. Bu yeniliklerin bir çoğu, batıdaki yenilikler örnek alınarak hazırlanmıştır.

Tanzimat Döneminde Yapılan Yenilikler Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir