Tarihi Öğrenmek İnsanlara Neler Kazandırır

Dünya üzerinde yaşam sürdüren birçok toplum vardır. Bu toplumların her birinin, kendisine ait ve kendisine has bir de geçmişi vardır. Geçmişimiz, bugün bulunduğumuz yerde olmamızın nedeni olduğu için bizi biz yapan bir kavramdır. Tarih bilimi de bu noktada bilinmesi, araştırılması gereken bir bilimdir. Tarihin öğrenilmesi, üyesi olunan milletin geçmişte ne yaşadığını bilmek demektir. Geçmişte ne yaşadığını, başından neler geçtiğini bilen kişi geçmişte düştüğü hatalara tekrar düşmez, bugününü daha iyi anlar ve geleceğe daha iyi hazırlanır. Bir insan topluluğunu millet yapan şeylerden biride tarihtir.

Bu konuyla ilgili bir örnek vermemiz gerekirse, her birimizin birer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu düşünelim. Bizler, bugüne gelene kadar pek çok savaşlar atlatmış, pek çok acılar çekmiş bir milletin torunlarıyız. Bizler, eğer I. Dünya Savaşı esnasında yönetimde yapılmış olan hataları, halkımızın çektiği acıları, Çanakkale Savaşı’nda verilen şehitleri anlamazsak, bugün sahip olduğumuz toprakların da nasıl fedakarlıklarla bizlere bırakıldığını anlayamayız. Eğer tarihimizi bilmez, onu anlamaz isek bugün elimizde olanı korumamızın da mümkünü yoktur. Bu yüzden eğitimin her şeklinde olduğu gibi tarihin de öğrenilmesi hepimiz açısından bir ihtiyaçtır.

Sahip olduğumuz tarih bilinci, bizleri millet olarak birbirimize bağlar ve ortak bir bilinç oluşturur. Bunun yanı sıra geçmişte yapılan hataları analiz eder, günümüzde aynı hataların tekrarlanmaması için çaba gösteririz. Bu sebeplerden dolayı özellikle çocuklara ve genç yaştaki kişilere tarih biliminin öğretilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Unutmamalıyız ki nereden geldiğini bilmeyen kimse, nereye gideceğini de bilemez.

Tarihi Öğrenmek İnsanlara Neler Kazandırır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir