Teknoloji Bağımlılığı Çocuklarda Nelere Yol Açar

Teknoloji bağımlılığı günümüzün en büyük hastalıklarından biri olmakta ve ne yazık ki küçük yaşlarda olan çocuklarda bundan oldukça fazla etkilendiği bilinmektedir. Peki bu durumda aileler ne yapmalı? Telefonlardan, tabletlerden ve bilgisayarlardan çocukları tamamen uzak tutmak ne derece doğru? Belirli kısıtlamalar çocuklar üzerinde nasıl uygulanmalı? Gelin bu yazımızda bu konuları ele alalım..

Gelişen teknoloji dünyasının önüne geçemediğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Bazı insanlar özellikle küçük çocukların teknolojiden tamamen uzak tutulması gerektiğini söylüyor. Çünkü çocuklar çocukluğunu yaşayamadan sanal ortamın akımına kapılıp teknoloji bağımlısı oluyor. Çalışan anne ve babaların eve geldikleri zaman çocukları ile ilgilenmek yerine dinlenmeyi tercih edip, çocuklarına tablet ya da telefondan oyun açıp vermeleri bunu tetikleyen en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Bir diğer yandan, çocukların teknolojiden uzak kalması ilerleyen yaşlarda yaşıtlarından bu konularda geri kalmalarına sebep olabilir. Çocuklar da bu konu ile ilgili sıkıntılar yaşayabilir. Bu yüzden teknolojik aletleri kullanmayı bilmeleri ancak bu aletlere bağımlı olmamaları gerekiyor. Peki bu mümkün mü? Mümkünse nasıl gerçekleştirilebilir? Belirli günlerde belirli saat aralıklarıyla teknolojik cihazları kullanan çocuklar her iki durumdan pozitif etkilenebilir. Bunun yanı sıra çocuklara teknolojiyi nasıl kullanmaları gerektiğini öğretmeliyiz. Teknoloji yanlış kullanıldığı zaman zararla sonuçlanabilirken, doğru kullanılabildiği zaman çok yararlı olabilir. Bu durum çocuklara anlatılmalı ve ebeveynlerinin izin verdiği gün ve saatlerde çocukların teknolojiden faydalanmalarına katkı sağlanmalıdır.

Teknoloji Bağımlılığı Çocuklarda Nelere Yol Açar Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir