Temsil Heyetinin Ankaraya Geliş Nedenleri

Osmanlı hükümeti ve devleti, kaybettiği I. Dünya Savaşı’nın ardından çok ağır şartları içeren bir anlaşmayı imzalamak zorunda kalmıştı. İmzalanan anlaşma sonucunda devletin bütün orduları dağıtılmış ve kendisini savunma gücü tamamen ortadan kaldırılmıştı. Bu durumu fırsat bilen İtilaf Devletleri de ülkenin her bir köşesini işgale başlamıştı ve Türk insanı zor günler geçiriyordu.

Bu dönem içerisinde, Mustafa Kemal’in önderliğinde Türk halkı yerli ve milli bir direnişe başlayarak düşmanı yurttan atma görevini benimsemiştir. Yayımlanan genelgeler, toplanan kongreler başta Osmanlı hükümeti tarafından tepki topladıysa da Osmanlı, sonrasında bu hareketi durduramayacağını anladığı için bu hareket ile anlaşmanın yollarını aramaya başlamıştır. Bu arayışın sonucunda da Temsil Heyeti ile görüşme ayarlanması ve arada anlaşma sağlanması kararı alınmıştır. Osmanlı Hükümeti tarafından yapılan çağrının sonucunda Temsil Heyeti yetkilileri ile Osmanlı Hükümeti yetkilileri, Ankara ilinde buluşma kararı almışlardır. Peki bu görüşme için, neden Ankara ili seçilmiştir?

Ankara, dağlarla çevrili olduğundan ulaşılması güç bir bölgeydi. Bu sebepten dolayı olası bir harekatı engellemek adına buluşma noktası olarak burası seçilmiştir. Bununla birlikte Ankara ili, Anadolu topraklarının her bir köşesine eşit mesafede bulunan bir il olduğu için burası buluşmanın düzenlenmesi için uygun bir yerdir. Osmanlı Hükümeti yetkilileri, İstanbul’dan uzanan demiryollarının Ankara’ya kadar uzanması nedeniyle ulaşım kolay olduğu için bu bölgeyi kendileri için cazip görmüşlerdir.

Buluşmanın yapıldığı Ankara’da bir telgrafhane bulunması da iki taraf açısından haberleşmelerin kolaylaştırılması adına güzel bir gelişme olmuştur. Bu nedenlerden dolayı görüşmelerin Ankara’da yapılması kararlaştırılmıştır.

Temsil Heyetinin Ankaraya Geliş Nedenleri Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir