Teröristler 400 Okula Saldırdı

Güneydoğu illerinde, bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar sürerken, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, terörist faaliyetlerin eğitim hizmetlerini nasıl sekteye uğrattığını gözler önüne serecek bazı rakamlar açıkladı. Buna göre PKK, son aylarda yaptığı terörist faaliyetler kapsamında 400’e yakın okula maddi zarar vererek, bir çok öğrencinin eğitim hakkından mahrum edilmesine sebep oldu ve bakanlığı yaklaşık 100 milyon lira zarara uğrattı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, terörist faaliyetlerin başladığı günden bugüne dek geçen sürede 400 civarında okulun teröristler tarafından tahribata uğratıldığını belirterek, çocukların eğitim haklarını ellerinden almayı ve çocukların bile can güvenliklerini hiçe sayarak saldırılarına devam eden teröristleri kınadığını söyledi. Avcı, saldırılarda ortaya çıkan hasarın telafi edilebilmesi için bakanlık bütçesinden 100 milyon liradan fazla para ayırılmak zorunda kaldığını ifade etti.

Avcı, eğitiminden mahrum bırakılan öğrencilere yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, öğrencilerin farklı bölgelere taşınarak telafi eğitimleri verildiğini ve bu sayede eksikliklerinin tamamlandığını ifade etti. Bazı bölgelerde ise destekleme kurslarının hala devam ettiğini ifade eden bakan Avcı, öğretmenlerin de eksikleri tamamlama konusunda teşvik edildiğini ifade etti. Özellikle Güneydoğu illerinde, terörist faaliyetler sebebiyle sık sık eğitime ara verildiğini ve bu konuda büyük kayıpların oluştuğunu ifade eden Avcı, bu sene sınava girecek olan 8 ve 12’inci sınıf öğrencilerinin bir merkeze toplanarak, eksik kaldıkları konularda gerekli eğitimlerini tamamlayacak programların uygulandığını ve bu uygulamaların önümüzdeki dönemde de devam edeceğini ifade etti.

Avcı, terörist faaliyetlerin çocukların eğitiminde çok büyük aksaklıklara sebep olduğunu ve bu konuda geçen yıl ve bu yıl olmak üzere bir çok tedbir alındığını ifade etti. Terörist faaliyetlerin başladığı zamandan bu zamana kadar geçen süre içerisinde, bazı okullara birden fazla olacak şekilde toplamda 400 civarında okula terör saldırılarının yapıldığını ifade eden Avcı, terörist örgütün bölgedeki insanların hakkını savunduğu propagandasını yaptığını ancak yaptığı şeyin sadece bölge insanına zarar vermek olduğunu söyledi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir