Tıptaki Yenilikler İnsanlara Nasıl Fayda Sağlamaktadır

İnsanı diğer canlılardan ayıran özellik, içgüdülerinin yanında bir de mantığının olmasıdır. İnsan, yıllar boyunca mantığını kullanarak dünyadaki birçok şeyin seyrini değiştirmeyi başarmış bir varlıktır. Sahip olduğu zeka ile tıp alanında yaptığı yeniliklerin yanı sıra teknoloji anlamında da büyük devrimlere imza atmış, dünya üzerindeki yaşamı da önemli derecede etkilemiştir. Tıpta kaydedilen gelişmeler sayesinde bundan çok eski yıllarda ortalama yaşam ömrü 35-40 yılken günümüzde gelinen noktada bu rakam neredeyse 70’lere kadar gelmeyi başarmıştır.

Tıp alanında kaydedilen gelişmeler ile birlikte insan, kendisine ve vücuduna dair birçok bilgiye sahip olmuştur. Yaptığı analizlerle kendi vücudunu inceleyen ve onun nasıl bir işleyişe sahip olduğunu keşfeden insan, zaman içerisinde ona neyin iyi neyin kötü geleceğini anlamaya başlamış, yaşantısını ve alışkanlıklarını da buna göre düzenlemeye başlamıştır. Bu sayede de insanın yaşam kalitesi artmıştır. Örneğin artık, bir organı sorunlu olan bir kişiye organ nakli yapılamıyordu. Bir uzvu eksik olan kişiler, hayatlarını bu şekilde sürdümek zorundaydı. Günümüzde ise bu tür problemleri olan insanlara organ nakli yapılarak insanların problemleri ortadan kaldırılabilmektedir.

Tıp alanındaki gelişmeler, batı tıbbında neden-sonuç ilişkisine bağlı materyalist bir anlayışa göre yapılıyor olsa da dünya üzerinde bazı uygarlıkların sağlıkla ilgili başka anlayışları vardır. Örneğin Çin uygarlığına göre insanı oluşturan 5 element, birbiriyle harmoni halindedir. Bu elementlerden bazılarının zaman zaman azalması veya çoğalması ile birlikte hastalıklar oluşur. Eski Amerika uygarlıklarındaki inanışlara göre ise insanın sahip olduğu hastalıklar, ona kötü ruhların musallat olması sonucunda oluşuyordu ve tedavi için de ritüel yapılarak bu kötü ruhların insanın ruhundan çıkarılması gerekiyordu.

Tıptaki Yenilikler İnsanlara Nasıl Fayda Sağlamaktadır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir