Trablusgarp Nerededir Trablusgarp’ın İşgali

Osmanlı Devleti, sahip olduğu hoşgörü ve adalet anlayışı sebebiyle uzun yıllar boyunca dünya milletlerinin hepsinin takdirini almış ve Osmanlı bünyesinde birçok farklı millet barış ve huzur içerisinde uzun yıllar boyunca yaşamıştır. Ancak emperyalist devletler, sömürge arayışlarına girdiğinde bundan en çok zararlı çıkan da çok milletli bir ulusa sahip olan Osmanlı olmuştur. Osmanlı Devleti’nin Doğu bölgesinin tamamını, Kuzey Afrika’nın da tamamını içeren toprakları, emperyalist devletlerin iştahını kabartmış ve bu sebepten dolayı da Osmanlı önemli saldırılara maruz kalmıştır.

Trablusgarp adı verilen bölge, Kuzey Afrika’nın orta bölümünde Akdeniz’e kıyısı olan bir bölgedir. O yıllarda Osmanlı Devleti hakiminde olan Kuzey Afrika, savunmasız ve güçsüz durumda olduğu için İtalya devletinin de sömürge arayışlarında hedefi olmuştur. İtalya, bu topraklara saldırı düzenlemeye başladığında Osmanlı’nın buraya kuvvet gönderecek gücü yoktu. Çünkü yol üzerinde bulunan Mısır, İngilizlerin yönetimi altına girmişti. Bununla birlikte denizden yollanacak her hangi bir desteğin ise İtalyan donanmaları tarafından yok edilmesi muhtemel bir durumdu. Bu sebepten dolayı bu bölgenin işgaline Osmanlı Devleti’nin yapabilecek hiç bir şeyi yoktu.

Ancak Osmanlı Devleti, bu bölgeyi savunması için bazı askerlerini görevlendirerek gizlice bu bölgeye sokmuştur. Aralarında Mustafa Kemal, Enver Bey gibi bilgili askerlerin de bulunduğu birlikler, İstanbul’dan Trablusgarp’a gelmişlerdir. Buraya gelen subaylar, yerli halkla yaptığı görüşmelerde içten içe bir direniş başlatmışlardır. Yerli halkın desteğini de arkasına alan subaylar, İtalyanlara karşı önemli bir direniş göstermiş ve bölgeyi savunmayı az da olsa başarabilmişlerdir. Ancak Balkan Savaşları’nın başlaması ile birlikte buradaki subaylar İstanbul’a geri çağırılınca bu bölge, İtalyanlara bırakılmıştır.

Trablusgarp Nerededir Trablusgarp’ın İşgali Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir