Türkçe Dersinde Kompozisyon Nasıl Yazılır

Türkçe dersinin amacı, kişiye okuma, anlama, dinleme ve konuşma becerilerinin sağlanmasıdır. Peki türkçe dersinde kompozisyon nasıl yazılır? Kompozisyon yazmanın önemi nedir? Bu ve buna benzer kompozisyon ile ilgili olan birçok soruya, sizin için yazmış olduğumuz bu yazı sayesinde cevap bulabilirsiniz.

Kompozisyon yazmada, ilk önce öğrencilerin hakkında bilgi sahibi oldukları ya da fikir yürütebildikleri bir konu seçmeleri çok önemlidir. Bu yüzden kompozisyon yazmadan önce konu hakkında öğrencilerin kendilerine güven duymaları gerekmektedir. Kompozisyon yazmadan önce yazılacak konu ile ilgili araştırmalar yapılabilir ve değerlendirmeler söz konusu olabilir. Yani, kişinin kompozisyon yazacağı konu hakkında birçok bilgi toplaması ve bu bilgileri ölçüp tartarak kendi düşünceleri ile ifade etmesi gerekmektedir. Konu seçiminin öğrencinin kişiliğine de uygun olması gerekir.

Öğrenci, kompozisyon yazarken tüm kabiliyetini kullanmalı ve o konuyu benimseyerek cümlelere dökmelidir. Öğrencinin ilgisinde ve kabiliyetinde olmayan herhangi bir konu hakkında kompozisyon yazmak, hem zor olacaktır hem de o kompozisyonun başarılı bir kompozisyon olmaması söz konusu olabilecektir. Bu yüzden eğer başarılı bir kompozisyon ortaya çıkarmak istiyorsak, kendimizden çok uzak olan konuları seçmemeye özen göstermek gerekir.

Kompozisyon yazmadan önce, Türkçe dersinde öğretilen dil bilgisi kurallarına hakim olmak gerekir. Aynı zamanda kompozisyon yazarken kullanılacak olan kelimelerin anlamlarını da bilmek şarttır. Anlatılmak istenilen en doğru biçimde en doğru kelimeler seçilerek yapılmalıdır.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Benzer Sayfalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir